جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - February 03 2023
کد خبر: ۹۷۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۴
معاون سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد:
عجب شیر پرس - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبق برآوردهای اولیه، خشکسالی سه هزار میلیارد تومان به محیط زیست کشور خسارت وارد کرده است.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، حسن اکبری روز شنبه در آیین تکریم و معارفه مدیران جدید و قدیم محیط زیست استان ایلام اظهار داشت: یک هزار میلیارد تومان پروژه برای کاهش خسارت های ناشی از خشکسالی ارائه شده است.

وی افزود: با انجام طرح هایی چون غُرُق اراضی و مراتع، کاهش فشار چَرا دام، کاهش تخریب زیستگاه ها از جمله راه های حفظ اراضی طبیعی و زیستگاه ها است و با توجه به گسترش خشکسالی و تغییرات اقلیمی باید نوع نگاه به طبیعت تغییر کند و در این راستا همکاری دستگاه هایی چون دامپزشکی، جهادکشاورزی، آب منطقه ای، دستگاه قضا و انجمن های مردم نهاد ضروری است.

وی درخصوص سایت احیا و تکثیر گوزن زرد ایرانی استان ایلام هم توضیح داد: در کشور سه سایت موفق احیا و تکثیر در استان های ایلام، مازندان و فارس وجود دارد که سایت ایلام در زمره موفق ترین سایت های تکثیر کشور است.

اکبری با بیان اینکه تخریب یا تقویت منابع زیستی و طبیعی بر روی اقتصاد هم تاثیرگذار است، ادامه داد: حفظ گونه های جانوری و ایستگاه های موجود در گرو بکارگیری از ظرفیت مردم و آگاه سازی و آموزش آنها است.

وی درآمدزایی از محیط زیست را یک مقوله مهم در راستای سودآوری از طبیعت برشمرد و تاکید کرد: باید از ظرفیت گردشگری طبیعت و اکوتوریسم طبیعی استفاده شود.

وی یادآور شد: باوجود نگاه زیست محیطی دولت اما سازمان محیط زیست به تنهایی امکان حفظ و حراست از طبیعت و زیستگاه ها با توجه به گستره و تنوع زیستی جانوری و گیاهی را ندارد بلکه همراهی مردم، دستگاه ها و انجمن های مردم نهاد را می طلبد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری هم گفت: مراقبت از محیط زیست در ایام اربعین باتوجه به حضور انبوه زائران یک وظیفه مهم و دارای اولویت برای محیط زیست استان ایلام به شمار می رود.

وی به وجود ۳۴۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق تاکید کرد: این مرز وسیع نیازمند مراقبت و حراست است تا با انجام برنامه ریزی مدون مقابله با شکارچیان غیر مجاز انجام شود.

نجفی خواستار تجهیز محیط زیست استان ایلام به سیستم بیسیم ماهواره ای و تایید واحدهای آلاینده زیست محیطی معرفی شده به مرکز شد.

وی افزود: باتوجه به اینکه برخی ادارات شهرستان ها فاقد ساختمان اداری هستند، استانداری در واگذاری املاک مازاد خود به این به ادارات آماده همکاری است.

در این آیین غلامرضا ابدالی جای خود را به علیرضا محمدی داد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: