چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - February 08 2023
کد خبر: ۹۵۰۵
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۷
عجب شیر پرس - رئیس بیمارستان سوم شعبان دماوند با بیان اینکه موج هفتم کرونا در کشور آغاز شده است، اعلام کرد: وضعیت ابتلا به کرونا در این شهرستان صعودی و به رنگ قرمز درآمده است.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، مسعود مسلمی‌فرد روز شنبه با اشاره به قرمز شدن شهرستان دماوند با افزایش کرونا در منطقه به خبرنگاران گفت: سویه جدید ba۴ به شدت مسری است و درگیری بالایی دارد همچنین یک نفر می‌تواند حدود ۱۸ نفر را با توجه به ارتباطاتی که اکنون شاهد هستیم مبتلا کند.

وی افزود: مردم تصور می‌کنند که اگر واکسن زده باشند دیگر مبتلا نمی‌شوند اما حتما این طور نیست و با توجه به شرایطی که رصد می‌کنیم، افرادی که واکسن زده‌اند نیز مبتلا می‌شوند و تفاوت در این است که افرادی که واکسن زده‌اند شاید ابتلای ضعیف‌تری براساس شرایط فیزیولوژی خود داشته باشند.

رئیس بیمارستان سوم شعبان دماوند ادامه داد: نکته مهم این است که تمام افراد می‌توانند ناقل باشند یعنی ممکن است فردی مبتلا شده و ویروس در بدنش باشد اما بیمار نشود با این حال قادر است دیگران را مبتلا کند.

مسلمی‌فرد خاطرنشان کرد: همه افراد باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند زیرا امکان دارد فردی مبتلا باشد و حتی خودش نیز متوجه نشود لذا خود را سالم قلمداد می‌کند و بدون ماسک و فاصله فیزیکی با دیگران ارتباط می‌گیرد یا روبوسی می‌کند و دست می‌دهد که همین امر باعث می‌شود طرف مقابل را مبتلا کند.

وی تصریح کرد: موضوع مذکور مهمترین وجه از کرونا است که اکنون شاهد هستیم و باعث می‌شود شیوع بیماری بسیار بالا رود و ابتلا نیز افزایش یابد، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت و بیماری قلبی و… هستند بسیار سریع مبتلا می‌شوند و از آنجا که مقاومت بدنشان کم است بیماریشان شدت پیدا می‌کند.

رئیس بیمارستان سوم شعبان دماوند با بیان اینکه اکنون در بیمارستان سوم شعبان ۱۲ نفر مبتلا به کرونا بستری هستند، گفت: از این تعداد چهار نفر در بخش ویژه و هشت نفر در بخش عادی به سر می‌برند که خوشبختانه مورد فوتی نداشته‌ایم.

وی گفت: در این شیوع جدید مدت زمان بستری شدن افراد مانند دوره قبل طولانی نیست و طبق اطلاعاتی که در رابطه با بیماری به دست آمده، مدت زمان بستری‌ها ۲ تا ۳ روز و نهایتا ۴ روزه است اما در دوره قبل این زمان بین ۵ تا ۸ روز بود به همین سبب تخت‌های بیمارستان سریع پر نمی‌شوند.

این مسئول اضافه کرد: مردم با وضعیت موجود باید حتما فاصله‌ فیزیکی را رعایت کنند، ماسک بزنند، دست‌ها را بشویند و واکسن بزنند چرا که واکسن موجب می‌شود که شدت بیماری در فرد مبتلا کم باشد.

مسلمی‌فرد ادامه داد: با نکته‌ای که ذکر شدت باید به تجمعات دقت کرده و فاصله‌ها را رعایت کرد، در این مدت شاهد تجمعات مکرری هستیم و از سوی دیگر هنگامی که حجاج خانه خدا به کشور بازگشتند باید نکات بهداشتی را حتما رعایت کرده و از روبوسی و دست دادن پرهیز کنند.

وی تاکید کرد: از آنجا که ماه محرم نزدیک است درخواست می‌کنیم که در مراسمات عزاداری و مساجد شیوه‌نامه‌های بهداشتی رعایت شوند؛ در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها و مراسمات ختم نیز باید این نکات مورد توجه باشند.

رئیس بیمارستان سوم شعبان یادآور شد: هم اکنون در وضعیت صعودی ابتلا هستیم و هنوز به قله یا پیک کرونا نرسیده‌ایم اما نمی‌دانیم با شرایطی که پیش می‌رود چه اتفاقی می‌افتد لذا به مردم تاکید می‌کنیم که واکسن بزنند و شیوه‌نامه‌ها را با دقت رعایت کنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: