شنبه ۰۴ تير ۱۴۰۱ - June 25 2022
کد خبر: ۹۰۸۲
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲
عجب شیر پرس - رئیس بنیاد مسکن با انتقاد از عدم پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی و مانع‌تراشی سازمان برنامه و بودجه، گفت: این ترک فعل است و مسئولان باید پاسخگو باشند.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از تسنیم، اکبر نیکزاد ثمرین در نشست خبری با اشاره به دستور حضرت امام (ره) برای تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اظهار کرد: این نهاد انقلابی از روز اول تاسیس تا امروز ظرفیت بسیار خوبی برای خدمت به مردم عزیز ایران بوده است. بنیاد با همه دولت‌ها در ادوار مختلف همکاری خوبی داشته و دولت‌ها هم از ظرفیت این نهاد بهره‌مند شده‌اند.
وی با بیان این‌که همه روستاهای بالای 20 خانوار دارای طرح هادی مصوب هستند، افزود: اگر طرح هادی مصوب نبود در هر روستایی که کاری قرار بود انجام شود، خلاء نبود نقشه احساس می‌شد. امروز می‌بینیم در روستاهای کشور سردرگمی نداریم.
وی تصریح کرد: افق طرح هادی 10 ساله است؛ به عبارت دیگر باید عد از 10 سال طرح هادی را بازنگری کنیم. در این رابطه باید سالانه طرح هادی 4000 روستا بازنگری شود. سال گذشته بازنگری طرح هادی 4300 در دستور کار قرار داشت.
وی با یادآوری این‌که سال 84 فقط  7 درصد خانه‌های روستایی در کشور نوساز بود،‌ ادامه داد: این در حالی است که سال 1400 این رقم به حدود 50 درصد رسیده است.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان این‌که 25 آبان سال گذشته در شورای عالی مسکن با حضور رئیس‌جمهوری مصوب شد وام مسکن روستایی به 200 میلیون تومان افزایش یابد،‌ گفت: سود این وام 5 درصد و زمان بازپرداخت آن 20 ساله است. سازمان برنامه و بودجه مقابل این مصوبه ایستاده است با وجود این‌که حدود یک زونکن نامه زده‌ایم حتی با رئیس‌جمهوری هم مکاتبه‌ کرده‌ایم و با وجود دستور اکید آیت‌الله رئیسی این وام پرداخت نمی‌شود.
نیکزاد با تاکید بر این‌که 40 هزار روستا 40 هزار دژ مستحکم ایران است و به برکت این روستاها امنیت پایداری است که داریم، اضافه کرد: سازمان برنامه و  بودجه می‌گوید این وام تورم زاست، اگر نوسازی مسکن روستایی نبود الان با زلزله‌های 5 و 6 ریشتری آمار خسارت‌ها این نبود. ترک فعل اگر موجب ضرر و زیان با مردم شود، مسئولان باید پاسخگو باشند. عزیزانی که همراهی نمی‌کنند اگر زلزله‌ای بیاید باید پاسخگو باشند.
وی یادآور شد: سال گذشته پرداخت تسهیلات بازسازی ابتدا با 18 درصد ابلاغ شد که بعد از نهیب رئیس‌جمهوری بانک مرکزی و سازمان برنامه جمع‌وجور کردند و سود را به 5 درصد کاهش دادند و بلاعوض شهری و روستایی با تاکید آیت‌الله رئیسی پرداخت شد.
وی همچنین با بیان این‌که در زمان حاضر 14 نقطه کشور ستاد بازسازی بنیاد مسکن مستقر شده است،‌گفت: در 8 نقطه زلزله زده و 6 نقطه سیل‌زده ستاد بازسازی بنیاد مستقر شده و مشغول به فعالیت است.

بودجه حمایتی دولت به حساب 100 امام صفر شد
وی با اشاره به این که بودجه‌های سنواتی دولت مبالغی را برای کمک به حساب 100 امام در نظر می‌گرفت، اظهار کرد: این در حالی است که در بودجه عدد کمک به حساب 100 امام صفر شده و خواستار همراهی سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی هستیم. ما روی این کمک خیلی حساب کرده بودیم و امیدواریم ظرف چند روز آینده کمک به حساب 100 امام (ره) مجددا در دولت و مجلس انقلابی احیا شود.
وی با بیان این‌که به همه روسای جمهوری به جز بنی‌صدر ارادت داشته‌ایم،افزود: رئیس‌جمهوری هم خیلی تلاش می‌کند. درباره جلسه شورای عالی مسکن می‌گوییم اگر رئیس‌جمهور سرش شلوغ است آنرا با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار کنند. ما می خواهیم مصوبه 25 آبان‌ماه سال گذشته در خصوص وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی را پرداخت کنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: