جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - February 03 2023
کد خبر: ۷۳۴۲
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
رییس بازرگانی سازمان صنعت ، معدن و تجارت قم:
عجب شیر پرس _ رییس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: صادرات قم از ابتدای سالجاری تا تیرماه از نظر ارزشی ۴۲ درصد رشد کرده‌است.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، سیدمجتبی فرهادی افزود: صادرات قم از نظر ارزشی در ۴ ماه ابتدای سال از ۴۰ میلیون دلار  در سال ۹۹ به ۵۷ میلیون دلار در سالجاری افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در این مدت صادرات قم از ۲۹ هزار تن به ۶۳ هزار تن رسیده که رشد ۱۱۵ برابری نسبت به مدت میانگین سال گذشته داشته است.

فرهادی یادآور شد: کشورهای هدف صادراتی قم نیز در این مدت با اضافه شدن ۱۵ کشور جدید از ۲۵ کشور به ۴۰ کشور رسیده‌است.

رییس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: همچنین طی این مدت تعداد کد تعرفه های صادراتی نیز با اضافه شدن یک کالای جدید از ۴۵ کدتعرفه به ۴۶ کدتعرفه افزایش یافته است.

فرهادی ابراز داشت: سال ۹۹ تا پایان تیرماه در مجموع ۱۲۰ کارت بازرگانی تمدید و یا صادر شده بود که این تعداد در مدت مشابه سالجاری به ۱۳۰ کارت افزایش پیدا کرده‌است.

وی با اشاره به ۱۰ کالای اول صادراتی قم، افزود: مواد پلاستیکی،محصولات فلزی، هیدرکربن های سبک و سنگین، محصولات لبنی،مفتول مس، کفش و دمپاییف الیاف مصنوعی، آلمینیوم و صنایع وابسته، ماشین آلات و مصنوعات روی مهمترین محصولات صادراتی قم هستند.

فرهادی اضافه کرد: کشورهای مانند بلغارستان، سوریه، کنیا، کویت، رومانی، ایتالیا، لبنان،تاجیکستان، مقدونیه، اسپانیا، قطر و ساحل عاج از امسال به بازارهای هدف صادراتی قم اضافه شده‌اند.

رییس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت قم ادامه داد: کشورهای عراق، افغانستان،پاکستان، امارات،آلمان، هند،ترکیه،روسیه، ازبکستان و آذربایجان به ترتیب مهمترین بازارهای صادراتی استان قم است.

مردادماه پایان مهلت صادرکنندگان سال ۹۹ برای بازگرداندن ارز به سیستم اقتصادی

وی ابراز کرد: صادرکنندگان قمی می‌توانند تعهدات ارزی خود را در قالب فروش اسکناس به سامانه سنا، رفع بدهی های ارزی، فروش ارز به سیستم بانکی و واردات در مقابل صادرات  جبران کنند.

به گفته وی، بر همین اساس صادرکنندگان سال ۹۸ تا پایان مردادماه سالجاری، صادرکنندگان سال ۹۹ تا پایان شهریورماه امسال و صادرکنندگان سال ۱۴۰۰ نیز ۴ ماه بعد از صادرات می توانند نسبت به بازگشت ارز به سیستم بانکی اقدام کنند.

فرهادی در خصوص تمدید مهلت بازگشت ارز به سیستم اقتصادی کشور برای صادرکنندگان سال ۹۸، گفت: این افراد تا پایان مردادماه سالجاری باید نسبت به رفع تعهدات ارزی قم اقدام نمایند.

حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای واحدهای صنعتی قم فراتر از ۷۳ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی استان برای بیش از ۶۰ هزار تَن فرصت اشتغال ایجادشده است.

 قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: