جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - February 03 2023
کد خبر: ۷۲۵۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۱
عجب شیر پرس - مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: آتش‌زدن پسماند مزارع این استان در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته ۸۰ درصد کاهش یافت.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل ایرنا، «علیرضا کیشانی» روز چهارشنبه افزود: آتش زدن پسماند مزارع کشاورزی در استان مرکزی مرسوم نبوده و تنها در برخی شهرستان‌ها برای انجام کشت دوم این اقدام انجام می‌شد که امسال با انجام اقدامات ترویجی، منع قانونی و افزایش قیمت کاه روند کاهشی داشته‌ است.

وی، فرسایش خاک، کاهش مواد آلی، کاهش تولید و ایجاد آسیب به محیط زیست را از جمله مهمترین خسارات آتش زدن مزاع عنوان کرد و ادامه داد: وجود کاه و کله در اراضی زراعی منعی برای کشت دوم در این اراضی ندارد و کشاورزان می‌توانند بدون آتش زدن پسماند مزارع نسبت به کشت دوم اقدام کنند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۴۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان در سال زراعی جاری به کشت گندم آبی، ۲۰۰ هزار هکتار کشت گندم و ۴۷ هزار هکتار به کشت جو آبی و هشت هزار هکتار به کشت جو دیم اختصاص یافته است.

استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در بخش کشاورزی و دامداری کشور برخوردار است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: