سه‌شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - November 29 2022
کد خبر: ۷۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳
عجب شیر پرس - خبرگزاری رویترز گزارش داد که دولت آمریکا در حال بررسی تدابیری برای جلوگیری از مبادلات نفتی ایران و چین است.


به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایلنا، یک مقام آمریکایی گزارش داد که دولت این کشور در حال بررسی تدابیری برای جلوگیری از مبادلات نفتی ایران و چین است

این مقام آمریکایی همچنین گفت که آمریکا در حال آماده شدن برای شرایطی است که ایران تصمیم به بازگشت به مذاکرات برجامی نداشته باشد.

وی افزود که اگر این کشور به برجام بازگردد، آن زمان دیگر دلیلی ندارد که شرکت‌هایی که در حال حاضر نفت ایران را می‌خرند را تحریم کنیم.

این مقام ارشد ایالات متحده همچنین گفت که »اما اگر در شرایطی قرار بگیریم که بازگشت سریع به برجام دور از دسترس شود، آنوقت مجبوریم موضع‌مان را تغییر دهیم«.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که پیش از این نیز اعلام شده بود که یک شرکت چینی در خرید و انتقال نفت ایران و ونزوئلا به چین و دور زدن تحریم‌های آمریکا نقش داشته است.

رویترز به نقل از هفت منبع آگاه از جمله مقام‌های ایرانی، منابع نزدیک به شرکت نفت چینی و یک منبع آشنا با شرکت دولتی نفت ونزوئلا گزارش داد که نقش کلیدی شرکت نفت کنکورد چین در خرید نفت از ایران و ونزوئلا پیشتر مورد اشاره قرار نگرفته بود.

در این گزارش آمده است که این شرکت چینی در سال ۲۰۲۱ میلادی از راه معامله با پالایشگاه‌های مستقل این کشور موسوم به »تی پات»، به واردات نفت از ونزوئلا اقدام کرده است.

مقام‌های ایران و ونزوئلا هنوز در این‌باره اظهارنظری نکرده‌اند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: