جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - February 03 2023
کد خبر: ۴۷۸۱
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
هاشمی
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، رییس شورای اسلامی شهر تهران یکی از راهکارهای استفاده از حمل و نقل عمومی در شرایط کرونا را توزیع رایگان یا فروش اقلام بهداشتی ارزان در گیشه های بلیت فروشی عنوان کرد و گفت: روزانه حدود یک میلیون ماسک و دستکش برای مسافران مترو و اتوبوس مورد نیاز است.
مرکز ارتباطات شهرداری تهران؛ «محسن هاشمی» با بیان اینکه دو راهکار ابتدایی برای اجرای طرح «اجبار استفاده از ماسک و دستکش در متر و اتوبوس» وجود دارد، توضیح داد: نخست، هیچ مسافری بدون ماسک و دستکش اجازه ورود به مترو و اتوبوس را ندارد؛ بنابراین می‌بایست مقابل درهای ورودی ایستگاه‌های مترو و اتوبوس، نیروهای نظارتی حضور داشته باشند و این مسئله را کنترل کنند.

وی افزود: راهکار دوم توزیع ماسک و دستکش در ورودی ایستگاه‌های مترو و اتوبوس است.  

هاشمی افزود: مسافرانی که از ماسک و دستکش استفاده نکرده‌اند، برای ورود به ایستگاه این اقلام بهداشتی را دریافت خواهند کرد.

وی گفت: توزیع ماسک و دستکش در ورودی ایستگاه‌های مترو و اتوبوس نیز به دو روش رایگان و فروشی ممکن خواهد بود.

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: برای فروش، ماسک و دستکش را باید با ارزان‌ترین قیمت به مسافران عرضه کرد.

به گفته رییس شورای اسلامی شهر تهران؛ دولت می‌تواند اعلام کند که در تمامی گیشه‌های بلیط فروشی مترو و اتوبوس، ماسک و دستکش هم به پایین‌ترین قیمت عرضه شود.

وی ضمن اعلام آمادگی شهرداری و شورای شهر برای اجرای طرح «اجبار استفاده از ماسک و دستکش در متر و اتوبوس»، بیان کرد: راهکار اجرای این طرح در شیوه نامه ارسالی ذکر شده است، اما دولت می‌تواند راهکار اجرایی را از شورای شهر درخواست کند.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که هزینه تهیه ماسک و دستکش از کدام منابع مالی تأمین خواهد شد، گفت: شورای شهر پس از محاسبه قیمت ماسک و دستکش باید هزینه درخواستی را به دولت اعلام کند و آن را در قالب یارانه دریافت کند.

وی افزود: هزینه تأمین این اقلام را شهرداری می‌پردازد، اما در آینده باید از ستاد ملی مقابله با کرونا دریافت شود.

وی با اشاره به اینکه پیش از گسترش کرونا در تهران، روزانه پنج میلیون جابه‌جایی با حمل و نقل عمومی صورت می‌گرفت، یادآور شد: درحال حاضر روزانه مجموع سفر با مترو و اتوبوس به یک میلیون رسیده است؛ بنابراین باید روزانه حدود یک میلیون ماسک و دستکش برای ناوگان مترو و اتوبوسرانی تهیه شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید براینکه اجبار استفاده از ماسک و دستکش سبب خطرناک نبودن تردد با حمل و نقل عمومی نخواهد شد، افزود: همچنان توصیه بر این است که شهروندان تا حد ممکن از رفت و آمدهای غیرضروری پرهیز کنند و در صورت تردد ضروری از حمل و نقل عمومی استفاده نکنند.

کمیسیون عمران و حمل و نقل وشورای اسلامی شهر تهران پیش از این شیوه نامه استفاده از حمل و نقل عمومی را تهیه و به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارسال کرده اند.  

در این شیوه نامه ۲۳ راهکار برای  کاهش شیوع کرونا در مترو مطرح شده است.
 
بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجموع تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۹۲ هزار و ۵۸۴ نفر رسید که از این تعداد ۷۲ هزار و ۴۳۹ نفر بهبود یافته اند و پنج هزار و ۸۷۷ نفر جان خود را از دست داده اند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: