جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - February 03 2023
کد خبر: ۴۶۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۵
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی:
عجب شیر ما - مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: ریالی از بابت اعتباری که بانک مرکزی برای خرید کالای ایرانی تخصیص می‌دهد، صرف خرید کالای خارجی یا هرگونه کالا و خدمتی که خارج از فهرست تعیین شده وزارت صنعت، معدن و تجارت است، نمی شود.

  به گزارش عجب شیر ما به نقل از تسنیم، ناصر حکیمی، اظهار داشت: بر خلاف ادعاهای مطرح شده توسط برخی نمایندگان اصناف، بانک مرکزی منابع خود را برای کالاهای انباشته شده در انبارها و کمک به فروش آنها در جامعه با نرخ سود 12 درصد اختصاص می دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چه تفاوتی بین خرید کالای ایرانی و سایر کالاها و خدمات است، افزود: دو تفاوت عمده وجود دارد. اولاً نرخ تسهیلات برای خرید کالای ایرانی 12 درصد است که بسیار پایین تر از نرخ‌های مرسوم تسهیلات بانکی است. در مورد سایر کالا و خدمات این نرخ مطابق با روال عادی خواهد بود. تفاوت دوم این است که تامین مالی خرید سایر کالاها و خدمات صرفاً از محل منابع بانک‌ها صورت می‌گیرد و بانک مرکزی هیچ منبعی برای این امور در اختیار بانک‌های عامل قرار نمی‌دهد.

وی نرخ سود تسهیلات برای خرید کالاهای ایرانی را 12 و سایر کالاها  را 21 درصد اعلام کرد و افزود: ویژگی مهم طرح کارت اعتباری این است که بانک‌ها را قادر می‌سازد از منابع خودشان برای سایر مایحتاج خود که می‌تواند کالا یا خدمت باشد، از اعتبارات بانکی استفاده کنند. در بخش دوم طرح کارت اعتباری که بر اساس نیاز مشتریان طراحی شده است، برای اولین بار در چند دهه گذشته، ابزار تسهیلات مصرفی در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد تا بتوانند در تنگناهای مالی، نیازهای خود را مرتفع کنند.

مسئول طرح کارت اعتباری کالای ایرانی، میزان اعتبار این طرح را معادل 4200 میلیارد تومان دانست و تصریح کرد: درمصاحبه های انجمن‌ها و اتحادیه‌های تولیدکنندگان عدد موجودی کالا حدود 1000 تا 1800 میلیارد تومان ذکر شده است؛ لیکن معیار بانک مرکزی میزان اعلامی توسط وزارت صمت است که این میزان تا چهار برابر موجودی است که اتحادیه‌ها و نمایندگان آنها در رسانه‌ها اعلام می‌کنند و این بدان معنی است که بانک مرکزی در هماهنگی با سایر دستگاه‌های مربوطه، هدف حمایت از تولید داخلی را به صورت جدی دنبال می‌کند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و مسئول طرح کارت اعتباری کالای ایرانی در بانک مرکزی، مهم‌ترین تفاوت خرید کالاهای ایرانی انباشته شده در انبارها و سایر کالاهای موجود در فروشگاه های کشور را در «نحوه تامین منابع» و «نرخ سود تسهیلات» برشمرد و گفت: ریالی از بابت اعتباری که بانک مرکزی برای خرید کالای ایرانی تخصیص می‌دهد، صرف خرید کالای خارجی یا هرگونه کالا و خدمتی که خارج از فهرست تعیین شده وزارت صنعت، معدن و تجارت است، نمی‌شود.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: