چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - February 08 2023
کد خبر: ۱۰۸۰۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۲
عجب شیر پرس - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: امسال برای نخستین بار مالیات شرکت مس سونگون ورزقان در این استان پرداخت می‌شود که پیش بینی می شود رقم آن حدود ۲۵درصد کل درآمدهای مالیاتی استان باشد.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، واقف بهروزی روز یکشنبه اظهار کرد: دستور اداری برای این اقدام صادر شده و بر این اساس موافقت شده تا پرونده مالیاتی آن به آذربایجان شرقی انتقال یابد.

وی افزود: بر اساس این موافقت اعلام شده، مستندات مالیاتی مس سونگون ورزقان در حال انتقال به استان است و فعلا به صورت تفکیک شرکت به عنوان شعبه در آذربایجان شرقی پرداخت می شود تا پس از استقلال مس سونگون نیز مشکلی به لحاظ پرداخت پیش نیاید.

وی با بیان اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد از فروش شرکت ملی مس ایران مربوط به مس سونگون ورزقان است، خاطر نشان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده حدود ۲ تا سه هزار میلیارد تومان مالیات مس سونگون در آذربایجان شرقی از همین امسال پرداخت می شود.

بهروزی با تاکید بر اینکه به طور جدی پی گیر موضوع هستیم تا تحقق آن سریع تر انجام شود، ادامه داد: پارسال حدود هفت هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی آذربایجان شرقی بوده که امسال این مقدار به بیش از حدود ۱۱هزار میلیارد تومان افزایش می یابد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی همچنین یادآور شد: امسال سهم پیش بینی شده استان از درآمدهای مالیاتی در هشت ماهه سال جاری تحقق یافته است.

پیش از این نیز استاندار آذربایجان‌شرقی از ابلاغ انتقال قطعی حساب‌های مالیاتی مجتمع مس سونگون به استان خبر داده بود.

انتقال حساب‌های مالیاتی و بانکی مس سونگون برای بهره‌مندی بیشتر استان از منابع مالی، از اولویت‌های مدیریت استان در دولت سیزدهم بود که در سفر استانی رئیس جمهور نیز به تصویب رسید.

عملیاتی کردن قوانین و مقررات شورای عالی معادن مبنی بر انتقال حساب های مالیاتی و گردش مالی معادن کشور به محل استقرار و استخراج آنها در مورد مجتمع معدن مس سونگون، از جمله دغدغه ها و مطالبات مردم و مسوولان آذربایجان شرقی در ۱۵ سال اخیر بود که دستور لازم برای تحقق آن در بیست و سومین سفر استانی دولت مردمی، به آذربایجان شرقی، توسط رییس جمهور صادر شد.

پیش از این تنها رقم کمی از گردش مالی سالیانه بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومانی ناشی از فعالیت مجتمع معدن مس سونگون ورزقان در بانک های آذربایجان شرقی انجام می شد که آن هم با پیگیری های مدیریت ارشد استان و تیم اقتصادی وی به هفت هزار میلیارد تومان در زمان حاضر رسیده است.

مجتمع معدن مس سونگون در شهرستان ورزقان، ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز، با بیش از چهار میلیارد تن ذخیره شناسایی شده تا به امروز، بزرگ ترین معدن مس کشور و پنجمین معدن مس جهان است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: