شنبه ۰۴ تير ۱۴۰۱ - June 25 2022
کد خبر: ۹۰۷۲
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲
رفیعی با انتقاد از حذف اعتبار مقابله با ریزگردها توسط دولت در قوانین بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱:
عجب شیر پرس - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از حذف اعتبار مقابله با ریزگردها توسط دولت در قوانین بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، گفت: ورود ریز گردها به پایتخت باید حداقل ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل توسط سازمان هواشناسی پیش بینی می‌شد؛ به طور قطع مجلس به موضوع سهل‌انگاری مدیریت آلودگی هوا ورود می‌کند.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از خانه ملت، سمیه رفیعی با انتقاد از اطلاع‌رسانی در مورد ورود ریزگردها به پایتخت، گفت: ورود ریزگردها به پایتخت باید حداقل بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل توسط سازمان هواشناسی پیش بینی می‌شد.
رفیعی افزود: پس از پیش‌بینی سازمان هواشناسی قاعدتا ستاد مدیریت بحران و دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست از طریق رسانه‌ها باید موضوع را به مردم اطلاع می‌دادند.
وی ادامه داد: از طرفی اطلاعات ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا باید توسط سازمان محیط زیست به علوم پزشکی ارسال می‌شد که یا از طریق علوم پزشکی اطلاع‌رسانی عمومی صورت می‌گرفت یا خود سازمان محیط زیست وضعیت سریعا اعلام می‌کرد که متاسفانه تا چند ساعت بعد از ورود سامانه ریزگردها اطلاع رسانی عمومی انجام نشد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه باید تصمیم‌گیری‌ها پیشگیرانه باشد گفت: جلسه مدیریت آلودگی هوای استان تهران با حضور اعضا باید حداقل یک تا دو روز قبل تشکیل و موارد لازم پیش‌بینی و مراتب برای تصمیم گیری به استانداری و نهادهای ذیربط اعلام می‌شد که این امر نیز صورت نگرفته است.
وی به اعتبارات مقابله با ریزگردها اشاره و تاکید کرد: متاسفانه دولت در بودجه های سال گذشته و جاری هرگونه اعتبار در مورد مقابله یا مدیریت ریزگردها را حذف کرد.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: هر چند مبادی ورودی این مساله از مرزهای غربی و جنوب و جنوب غربی است و بیشتر کانون‌ها خارجی است؛ اما قاعدتا باید جهت برنامه‌های بعدی بودجه لازم تخصیص پیدا می‌کرد که متاسفانه این امر هم مغفول ماند و مرکز ملی مقابله با ریزگردها در سازمان محیط زیست دقیقا معلوم نیست چرا این درخواست برای تامین اعتبارات لازم در خصوص این معضل در شرایط بحرانی نداشت و پیگیر نبوده است.
وی با اشاره به مصوبات فراکسیون محیط زیست در سال گذشته در مورد آلودگی هوای تهران گفت: بر این اساس ایستگاه های سنجش کیفیت هوا باید به طور مرتب به روزرسانی و کالیبره شوند.

لزوم بررسی و رایزنی جدی دیپلماسی در مورد ریزگردها
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس بر لزوم بررسی و رایزنی جدی دیپلماسی در مورد ریزگردها تاکید کرد و گفت: احتمال اینکه ما از شرایط هشدار و اضطرار به شرایط مداوم بحران برسیم کم نیست و اگر این وضعیت ادامه داشته باشه به طور قطع در فصول تابستان و پاییز هم با اختلاط ریزگردها و شرایط آلودگی هوای تهران قطعا مشکلات جدی خواهیم داشت.
وی با تاکید بر این که مقابله با ریزگردها و آلودگی هوا بیشتر از همه به توان مدیریتی نیازمند است یادآور شد: آلودگی هوا نیازمند مدیریت واحد است و فقدان مدیریت واحد در این حوزه بسیار مشهود است

پیگیری موضوع ریزگردها در فراکسیون محیط زیست مجلس
رفیعی از پیگیری موضوع ریزگردها در فراکسیون محیط زیست مجلس خبر داد و تصریح کرد: مجلس این موضوع را در راستای تحقق قانون هوای پاک پیگیری می‌کند و با هرگونه سهل‌انگاری مدیریت آلودگی هوا برخورد می‌کند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: