دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - October 18 2021
کد خبر: ۸۱۴۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
قالیباف:
عجب شیر پرس - رییس مجلس شورای اسلامی با محکومیت جنایت بی‌رحمانه تروریست‌های تکفیری در مسجدی در شهر قندوز، فتنه انگیزی‌های قومی و مذهبی را پروژه امنیتی جدید دشمنان ملت افغانستان توصیف کرد.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، محمد باقر قالیبافروز یکشنبهدر آغاز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، آغاز ربیع الاول، ماه وحدت مسلمانان و ماه میلاد پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد(ص) را به تمامی مردم ایران و مسلمین جهان تبریک گفت.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حادثه خونین در مسجدی در شهر قندوز افغانستان گفت: متاسفانه شهادت شمار زیادی از مردم بی‌دفاع و بیگناه افغانستان در مسجد سیدآباد شهر قندوز، قلب همه مردم آزاده جهان را به درد آورد. این ضایعه اسفناک را به برادران و خواهران افغانستانی تسلیت می‌گویم و برای بازماندگان شهدای این حادثه از خداوند متعال صبر و اجر مسالت دارم.

قالیباف با محکومیت جنایت بی‌رحمانه تروریست‌های تکفیری، گفت: مسوولان کشور افغانستان موظفبه تامین امنیت یکایک مردم آن کشور هستند و باید علاوه بر مجازات عاملان و بانیان این حادثه تاسف بار، تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار این گونه حوادث اتخاذ کند.

وی اضافه کرد: فتنه انگیزی‌های قومی و مذهبی پروژه جدید امنیتی دشمنان ملت افغانستان است که به دست گروه‌های تروریستی و با حمایت آمریکایی‌ها به انجام می‌رسد.

وی افزود: سران کشورهای اسلامی باید هوشیارانه با تکیه بر اتحاد ملل مسلمان مانع از تداوم فعالیت‌های گروه‌های تکفیری شوند و اتحاد و امنیت را در سراسر منطقه تامین کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وقوع دو زلزله در استان های چهار محال بختیاری و خوزستان گفت: لازم است به دو زلزله اخیر در بازُفت کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری و اندیکا در استان خوزستان اشاره کنم. این زلزله خسارت‌های قابل توجه ای بر جا گذاشته است با توجه به گزارش میدانی نمایندگان و گروه‌های جهادی حدود ۸۰۰ منزل مسکونی در بازفت آسیب جدی دیده اند و ۴۰۰ خانواده عشایری با مشکلات تردد روبرو شده اند.

قالیباف گفت: در اندیکا نیز ۱۳۰ روستا آسیب دیده که درصد تخریب در ۳۰ روستا بالاست با توجه به اینکه مردم این مناطق محروم بیش از این نیز بامشکلات معیشتی مواجه بودند و این حوادث مشکلات را تشدید کرده است وتوجه به در پیش بودن فصل سرما، رسیدگی فوری دولت به مشکلات مردم و تامین مایحتاج ضروری آنها و جبران خسارت وارده به منازل، مدارس، خانه‌های بهداشت، زمین های کشاورزی و دام ها ضروری است.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: ضروری است کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر بازسازی سریع روستاهای مذکور و باز شدن کامل راه‌های مواصلاتی و رفع مشکلات عشایر رسیدگی کرده و اهتمام لازم را برای تسریع در این امر به کار بندد و گزارش آن را به نمایندگان ارایه کند.

قالیباف اضافه کرد: کمیسیون کشاورزی در جبران خسارت دامداران و کشاورزان نظارت کند و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تسریع در بازسازی مدارس تخریب شده و متوقف نشدن جریان آموزش در روستاهای زلزله زده اطمینان حاصل نماید.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: