شنبه ۰۴ تير ۱۴۰۱ - June 25 2022
کد خبر: ۷۷۰۰
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۳
عجب شیر پرس _ به گفته برخی منابع، رئیس‌جمهور آمریکا گزارشی محرمانه درباره منشأ ویروس کرونا دریافت کرده که در آن نیز نتیجه قطعی در تایید یکی از دو سناریوی منشأ حیوانی یا نشت آزمایشگاهی، ذکر نشده است.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از خبرگزاری فارس، به گفته دو مقام مطلع، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا گزارشی محرمانه از جامعه اطلاعاتی این کشور درباره منشأ ویروس کرونا دریافت کرد. این گزارش به نتیجه قطعی در این خصوص که آیا این ویروس در روندی طبیعی از حیوان به انسان منتقل شده یا از آزمایشگاهی در مرکز چین به بیرون نشت یافته، نرسیده است.

این مقام‌ها افزودند جامعه اطلاعاتی آمریکا طی چند روز آتی به دنبال خارج کردن عناصر این گزارش از حالت طبقه‌بندی برای انتشار عمومی است.

به نوشته روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، این ارزیابی نتیجه تلاش ۹۰ روزه پس از آن است که بایدن سازمان‌های اطلاعاتی خود را در ماه مه مامور تهیه این گزارش کرد تا این کشور را به نتیجه قطعی درباره منشأ ویروسی که بیش از چهار میلیون نفر را در سراسر جهان کشته و اقتصادها را نابود کرده، نزدیک‌تر کند.

مقام‌های مورد ذکر که به دلیل آن که گزارش مذکور هنوز عمومی نشده خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، به‌رغم تجزیه و تحلیل گسترده اطلاعات موجود و جست‌وجوی سرنخ‌های جدید، اجماعی حاصل نشد.

بایدن در ماه مه گزارشی از آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا دریافت کرد که در آن دو سناریوی انتقال از حیوان و نشت آزمایشگاهی مطرح شده بود اما این آژانس‌ها به اجماعی بر سر یکی از این دو احتمال نرسیده بودند.

پیش از این شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» در گزارشی مدعی شده بود جاسوسان آمریکا به داده‌هایی از چین دست پیدا کرده‌اند و به همین دلیل ممکن است تحقیقات مورد درخواست بایدن درباره خاستگاه کرونا سه ماه دیگر طول بکشد.

از زمان شیوع ویروس کرونا دولت آمریکا بارها چین را متهم به انتشار این بیماری کرده و تئوری ثابت نشده نشت این ویروس از آزمایشگاه ویروس‌شناسی شهر ووهان را مطرح کرده است. با این حال تیم تحقیقاتی سازمان جهانی بهداشت پس از چند هفته حضور در چین، این فرضیه را تا حد زیادی بعید دانست.

مقامات دولتی و رسانه‌های چینی بشدت ادعاهای آمریکایی‌ها را محکوم کرده‌اند و در مقابل بیان‌ داشته‌اند که ممکن است آمریکا این سلاح زیستی را در آزمایشگاه‌های خود ساخته باشد و در طول بازی‌های جهانی نظامیان، در اکتبر سال ۲۰۱۹ آن را به چین منتقل کرده باشند.

بر اساس یک نظرسنجی که اندیشکده «سی‌جی‌تی‌ان» چین انجام داده ۸۳ درصد از کسانی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، به سوالی در این باره که آیا باید از آمریکا نیز در خصوص منشأ ویروس کرونا تحقیق انجام شود، پاسخ مثبت داده‌اند.

علاوه بر این، بیش از نیم میلیون چینی با امضای نامه‌ای مشترک خطاب به سازمان جهانی بهداشت، خواستار انجام تحقیق از سوی این نهاد از آزمایشگاه نظامی «فورت دتریک» ایالات متحده برای جلوگیری از همه‌گیری‌های آینده شدند.

انستیتو تحقیقات پزشکی بیماری‌های عفونی ارتش آمریکا (USAMRIID) در فورت دتریک ایالت مریلند در سال ۲۰۱۹ بعد از تحقیق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، برای مدتی تعطیل شد. این آزمایشگاه ادعا کرد دلیل بسته شدن آن مسائل جاری زیرساختی در ارتباط با رفع آلودگی فاضلاب بوده است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: