شنبه ۰۴ تير ۱۴۰۱ - June 25 2022
کد خبر: ۷۵۸۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده مرکز بهداشت آذربایجان شرقی:
عجب شیر پرس _ رهبری با اشاره به این‌که واکسن سینوفارم طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی "WHO" حاوی ویروس غیر فعال شده است گفت: سن حاملگی در زمان دریافت واکسن نباید کمتر از ۱۲ هفته باشد.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رهبری مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که واکسن سینوفارم طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی "WHO" حاوی ویروس غیر فعال شده است، گفت: سن حاملگی در زمان دریافت واکسن نباید کمتر از ۱۲ هفته باشد و مادران باردار زیر ۱۸ سال نیز نمی‌توانند از این واکسن دریافت کنند.

او با تاکید بر این‌که بایستی تمامی مادران باردار بالای ۳۵ سال، واکسن سینوفارم دریافت کنند، افزود: کلیه مادران باردار شاغل در حوزه بهداشت و درمان، مادران بارداری که همسر آن‌ها در بخش‌های کرونا یا مراکز بهداشتی مدیریت کرونا شاغل هستند و همچنین مادران بارداری که در لیست گروه‌های شغلی اولویت دار اعلام شده قرار دارند بایستی واکسیناسیون شوند.

او ادامه داد: تمامی مادران باردار با نمایه توده بدنی ۳۵ و بالاتر (چاقی)، مادران با بارداری دوقلویی، چندقلویی و یا بارداری به روش IVF نیز در اولویت تزریق واکسن سینوفارم بوده و اولویت اول برای بارداری‌های بالای ۲۸ هفته هست.

رهبری با بیان این‌که تمامی مادران باردار با بیماری زمینه‌ای نیز در اولویت دریافت واکسن قرار دارند، گفت: مادران بارداری که مبتلا به بیماری‌هایی چون دیابت، بیماری قلبی، فشارخون بالا، مصرف دارو‌های کاهنده ایمنی (ایمونوساپرسیو)، بیماری مزمن کلیوی، کم خونی سلول داسی شکل (آنمی سایکل سل)، پیوند اعضا، سیروز کبدی و آسم هستند، بایستی اقدام به دریافت واکسن کنند.

او متذکر شد: در صورت عدم اطلاع از بارداری در نوبت اول، تزریق نوبت دوم به فاصله ۲۸ روز و پس از انجام مشاوره، با واکسن سینوفارم خواهد بود و فاصله بین تزریق واکسن کرونا با واکسن آنفولانزا نیز در حد امکان ۱۴ روز هست.

او در ادامه در خصوص نحوه انجام واکسیناسیون مادران نیز تصریح کرد: ابتدا مادران باردار به نزدیکترین مرکز سلامت (چه مادران تحت پوشش بخش خصوصی و چه بخش دولتی) مراجعه کرده و پس از ارائه مشاوره لازم برای تزریق واکسن، معرفی نامه به مرکز تزریق واکسن را دریافت می‌کنند.

مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده مرکز بهداشت آذربایجان شرقی افزود: مادران باردار پس از دریافت معرفی نامه به مرکز تزریق واکسن مراجعه کرده و واکسن دریافت می‌کنند که البته هماهنگی‌های لازم برای تسهیل واکسیناسیون مادران باردار در مراکز تزریق واکسن انجام گرفته است.

او متذکر شد: مادران عزیز می‌توانند در صورت نیاز به مشاوره و اخذ راهنمایی‌های لازم، تعیین محل مراجعه ،بررسی وضعیت و دریافت معرفی نامه و یا هرگونه سوال در خصوص واکسیناسیون مادران باردار و همچنین در صورت بروز علائم احتمالی ابتلا به بیماری کرونا به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و یا با شماره تلفن سامانه ۴۰۳۰ – کد ۴ تماس حاصل فرمایند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: