پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - October 29 2020
کد خبر: ۵۷۳۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۸
عجب شیر پرس _ سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای ایران در بیانیه‌ای به ادعای دولت آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های سازمان ملل واکنش نشان دادند و بر تعهد خود به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تاکید کردند.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وزرای خارجه سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای ایران به ادعای دولت آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های سازمان ملل واکنش نشان داده و اعلام کردند به مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت متعهد هستند.
در این بیانیه آمده است: سی روز از زمان تلاش آمریکا برای فعالسازی «مکانیسم ماشه» که به اعضای برجام اجازه می‌دهد تا تحریم‌های چندجانبه علیه ایران را که در سال ۲۰۱۵ مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل لغو شده بود، گذشته است.
سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس (E۳) خاطرنشان کردند که آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در ۸ مه ۲۰۱۸، به عضویت خود در این توافق پایان داد و از آن به طور یکجانبه خارج شد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: طبق بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در سال ۲۰۱۵ که آمریکا آن را برای شورای امنیت فرستاده است، اقدامات این کشور [در قبال برجام] فاقد اثر قانونی است. همچنین هر تصمیم و اقدامی که بر مبنای این بند اتخاذ شود نیز نمی‌تواند وجهه قانونی داشته باشد.
این سه کشور اروپایی ضمن تاکید بر حفظ صلاحیت و یکپارچگی شورای امنیت سازمان ملل، اعلام کردند، همچنان به اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد، پایبند هستند.
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با تکرار گزافه‌گویی‌های خود علیه کشورمان، ایران را بزرگترین تهدید برای منطقه خواند و مدعی شد: امروز، آمریکا از بازگشت تمام تحریم‌های سازمان ملل بر ایران از جمله تحریم‌های تسلیحاتی، که پیش‌تر لغو شده بودند، استقبال می‌کند.
مایک پمپئو مدعی شد: تحریم‌ها متعاقب فرآیند اسنپ‌بک (سازوکار بازگشت خودکار تحریم‌ها موسوم به مکانسیم ماشه) ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، بازگشته‌اند. در تاریخ بیستم اوت، آمریکا درباره عدم اهتمام ایران به تعهدات برجامی‌اش، به رئیس شورای امنیت اطلاع داد.
نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز با انتقاد از این ادعای آمریکا، گفت: دردناک است که شاهد این باشیم که کشوری به این بزرگی، بدین شکل به خودش توهین می‌کند و لجوجانه با دیگر اعضای شورای امنیت مخالفت می‌کند.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، خطاب به شورای امنیت گفت به دلیل عدم قطعیت نمی‌تواند هیچ اقدامی درباره ادعای آمریکا مبنی بر اعمال مجدد کلیه تحریم‌های این سازمان علیه ایران انجام دهد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: