چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - August 12 2020
کد خبر: ۵۳۸۲
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷
عجب شیر پرس _ تحقق جمهوریت و اسلامیت نظام بر عهده شورای نگهبان است تا آرای مردم از دستبرد صاحبان ثروت، قدرت و رسانه مصون بماند.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران  جوان،حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در دیدار مسئولان، کارکنان و ناظران دفتر شورای نگهبان در استان به مناسبت چهلمین سالگرد تشکیل این نهاد مهم  گفت: عمل به قانون و رعایت شرع مقدس اسلام هدف شورای نگهبان است و این شورا از جمله ارکان مهم نظام است که به صورت فرا قوه‌ای و مستقل عمل می‌کند و تاکنون با صلابت مقتدرانه و طبق ضوابط قانونی توانسته است وظایف خودش را انجام بدهد.
حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم با اشاره به جایگاه بسیار خطیر نهاد شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: علت این جایگاه مهم وظایفی است که بر عهده شورای نگهبان نهاده شده و قانون گذار در ایران سعی کرده است برای جلوگیری از انحراف در جمهوری اسلامی، هم از حیث محتوا و هم از حیث کارگزارانی که در نظام اسلامی تصدی برخی مسئولیت‌ها هستند با تأسیس شورای نگهبان تضمینی برای این موضوع قرار دهد.
او ممانعت از ورود کسانی که با مبانی نظام از حیث اعتقادی و وفاداری به انقلاب دچار مشکل هستند و می‌توانند نظام اسلامی را دچار مخاطره کنند وظیفه دیگر شورای نگهبان عنوان کرد و گفت: هیچ نظامی تضمینی برای عدم انحراف خود ندارد و مسئولان هر نظامی ممکن است منحرف شوند، نظام ایران نیز هم از حیث محتوا و هم از حیث کارگزاران خود ممکن است در معرض انحراف قرار گیرد از این رو باید نهادی وجود داشته باشد تا جلوی کسانی که فاقد صلاحیت هستند و به مبانی نظام، اعتقادی ندارند یا خارج از چارچوب نظام حرکت می‌کنند بگیرد.
امام جمعه تبریز با اشاره به کنترل و پایش صلاحیت افراد در همه انتخابات‌های کشور توسط شورای نگهبان گفت: اگر چنانچه کسانی در مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری نسبت به اصول و مبانی نظام مقدس نااهل باشند و نفوذ کنند نظام دچار مشکل می‌شود برای جلوگیری از این مشکل طبق اصل ۹۹ قانون اساسی نظارت بر انتخابات برعهده شورای نگهبان است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه شورای نگهبان نه تنها ضامن اسلامیت نظام اسلامی بلکه ضامن جمهوریت نظام هم است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران آرای توده‌های مردم زینتی نیست و تعیین کننده هست و توده‌های مردم از صدر تا ذیل نظام همه نقش آفرین هستند.
او جمهوری اسلامی ایران را نظام مردم سالاری دینی مقید به دین اسلام دانست و گفت: این نظام دموکراسی بی قید نیست و تحقق مردم سالاری یا همان جمهوریت به همراه تحقق اسلامیت برعهده شورای نگهبان است و این شورا اگر در بحث جمهوریت و تحقق مردم سالاری کوتاهی کند نظام از این حیث دچار مخاطره می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم افزود: اگر قرار است آرای توده‌های مردم در کشور نقش آفرین باشد باید شورای نگهبان وظایف خودش را در بعد پاسداری از جمهوریت نظام انجام دهد.
او با یادآوری اصل ششم قانون اساسی گفت: اداره کشور وابسته به اراده عمومی است از این رو اگر اراده ملت به وسیله آراء مردم در انتخابات شکل بگیرد باید نظارت و پایش نهادی مانند شورای نگهبان باشد.
امام جمعه تبریز گفت: شورای نگهبان طبق قانون نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد و نظام مردم سالاری دینی در کشور ما مردم‌سالاری کنترل شده و هدایت شده در چارچوب دین است از این رو کسی نمی‌تواند در انتخابات تقلب کند و یا آراء مردم را با پول و سرمایه تحت تاثیر قرار بدهد و شورای نگهبان هم با نقش کنترلی خود تلاش می‌کند آرا واقعی از صندوق‌ها خارج شود و مسئولان واقعی و مطلوب مردم در چارچوب نظام اسلامی بر مسند امور قرار گیرند.
حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم دفاتر نظارت استانی را نقاط ثقل تشکیلات اجرایی شورای نگهبان دانست و گفت: شورای نگهبان برای برگزاری یک انتخابات صحیح، منصفانه و عادلانه نمی‌تواند نظارت خود را به زمان‌هایی که در آن مقطع انتخابات برگزار می‌شود محدود کند از این رو نیازمند افرادی آموزش دیده و آگاه است تا بتواند نظارت را به صورت صحیح و مطلوب انجام دهد.
او افزود: قانونگذاری و نظارت بر قانون یک موضوع تخصصی و امور مربوط به برگزاری انتخابات کاملاً تخصصی است و شبکه نظارت بر انتخابات در دفاتر شورای نگهبان باید تخصص‌های لازم را داشته باشد و باید ارتقاء یابد از این رو برگزاری همایش‌های توجیحی و آموزشی بسیار حائز اهمیت است.
امام جمعه تبریز با اشاره به پروژه نفوذ دشمن در کشور گفت: نباید در تایید صلاحیت افراد تسامح کنیم و خلاف قانون عمل کنیم چرا که هدف شورای نگهبان عمل به قانون و رعایت شرع مقدس اسلام است و هدف ناظران و کسانی که با شورای نگهبان همکاری می‌کنند باید اخلاص در عمل، پرهیز از باندبازی و قوم گرایی باشد.
حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم گفت: کار ناظران سخت و مسئولیت آور است و هم در دنیا و آخرت باید پاسخگو باشند و از اینکه جلوی نفوذ دشمن را می‌گیرند، نیرو‌های ارزشمندی هستند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: