جمعه ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - May 29 2020
کد خبر: ۴۶۰۶
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
عجب شیر پرس - نایب رئیس اتاق اصناف کشور با بیان اینکه تمام صنوف کشور از بحران کرونا آسیب دیده‌اند گفت: هیچ‌گونه چتر حمایتی برای اصناف در نظر گرفته نشده است.
اصناف و کسبه ‌خسارت‌های زیادی ‌متحمل شدند‌به گزارش عجب شیر پرس به نقل از تسنیم، جلال‌الدین محمد شکریه، نگرانی شدید کارگران شاغل در واحدهای صنفی و مشکلات معیشتی به وجود آمده در این حوزه را به علت شیوع ویروس کرونا مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: طرح اصطلاح صنوف آسیب‌پذیر به هیچ عنوان درست نیست زیرا تمام صنوف کشور از بحران کرونا آسیب دیده‌اند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور باز بودن اصناف مواد غذایی در ایام شیوع کرونا و استمرار فعالیت آنان را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه این‌ها تنها چند رسته صنفی هستند عنوان کرد: تعطیلی بسیاری از واحدهای صنفی در این ایام مشکلات زیادی را برای صاحبان آنان و افراد و کارگرانی که در آن مشغول به کار بودند ایجاد کرده است.

شکریه با تأکید بر اینکه تکلیف سایر اصناف در این شرایط مشخص نیست و کارگران شاغل در واحدهای صنفی در وضعیت اقتصادی سختی قرار گرفته‌اند گفت: با تعطیلی واحدهای صنفی به علت شیوع کرونا مشخص نیست آنان هزینه‌های اجاره خانه و مغازه، تحصیلات فرزندان و هزینه‌های جاری امرار معاش خود را از کجا باید تأمین کنند.

رئیس اتاق اصناف استان گیلان لزوم تعریف یک چتر حمایتی گسترده و همه‌گیر برای حمایت از اصناف و کلیه واحدهای صنفی در جریان شیوع ویروس کرونا را متذکر شد و ابراز داشت: کسب و کارهای خرد در روزهای حساس این‌چنینی که کشور دچار بحران شده در حقیقت سربازان خط مقدم نظام اقتصادی کشور محسوب می‌شوند.

وی از تهیه و ارسال بسته‌های پیشنهادی اصناف کشور به دولت سخن گفت و با اشاره به اینکه دولت باید بدون تلف شدن زمان به سرعت کارگروهی در این زمینه تشکیل دهد خاطرنشان کرد: اینکه هر روز بخشنامه و دستورالعمل جدیدی ارائه شود و در نهایت هم شاهد عدم اجرای آن باشیم وضعیت فعلی را سخت‌تر می‌کند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور بخشودگی‌های مالیاتی و تصمیماتی نظیر این را یکی از نمونه کمک‌هایی که باید جهت حمایت از واحدهای صنفی کشور مورد بررسی و سپس در دستور کار قرار بگیرد خواند و اظهار داشت: در موضوع شیوع کرونا یکی از آسیب‌پذیر‌ترین قشرها، اصناف و کسبه هستند که خسارت‌های زیادی را متحمل شدند.

شکریه با تأکید بر اینکه اقدامات هر دستگاه دولتی که در این شرایط حساس همراه اصناف هستند مشکلات واحدهای صنفی را کاهش می‌دهد عنوان کرد: در حال حاضر کارگران می‌توانند بیمه بیکاری بگیرند اما دارندگان واحدهای صنفی مشکلات زیادی دارند که از جمله آن می‌توان به اجاره‌ای بودن واحدهای صنفی اشاره کرد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: