سه‌شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - September 29 2020
کد خبر: ۴۳۳۰
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
عجب شیر پرس - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: وجود قرابت فرهنگی، تاریخی، طبیعی و آثار تمدنی مشترک در این استان و جمهوری ترکیه زمینه مناسبی را برای تعاملات و استفاده از ظرفیت‌های مشترک فراهم کرده است.
آثار تمدنی مشترک در آذربایجان‌شرقی و ترکیه زمینه تعاملات را بیشتر می‌کند

به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، مرتضی آبدار در دیدار با حسین گونگورسرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز برای بررسی راهکارهای همکاری مشترک در خصوص بازار تاریخی این شهر و روستای کندوان که در خانه حیدرزاده برگزار شد با تاکید بر اهمیت تعامل در زمینه تجارب مشترک در حوزه میراث فرهنگی افزود:با توجه به وجود آثار تاریخی شاخص با بافت مشابه همچون بازارهای تاریخی تبریز و استانبول و نیز روستاهای تاریخی کندوان و کاپادوکیه، این امکان وجود دارد که در مدیریت این جاذبه‌ها از تجربیات مشترک استفاده شود.

وی اظهار داشت: با تعریف سرفصل‌های عملیاتی در زمینه صیانت از این آثار با ارزش و مدیریت آن‌ها باید اقدامات راهبردی مناسبی از سوی این استان و جمهوری ترکیه انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت:آمادگی کامل داریم تا درتفاهم‌نامه‌های مشترک مابین اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و شهرداری‌های استانبول و «اوچ حصار» ترکیه با مشارکت هیات‌ امنای بازار تاریخی تبریز و دهیاری روستای کندوان نسبت به عملیاتی شدن مفاد این جلسه اقدام کنیم.

آبدار ادامه داد: در سال‌های اخیر ارتباطات بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف از جمله مقاوم‌سازی ابنیه تاریخی وباستان‌شناسی با مؤسسات و دانشگاه‌های دیگر کشورها از جمله موسسه باستان‌شناسی آلمان و جایکا ژاپن ایجاد شده و نتایج ارزشمندی نیز به همراه داشته است.

بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود چنج هزار و ۵۰۰باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه، به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.

در سال ۲۰۱۰ نیز این مجموعه با شماره ثبت۱۳۴۶به عنوان یکی ازمیراث جهانی ایراندرفهرست میراث جهانی یونسکوبه ثبت رسید.

بازار بزرگ استانبول(کاپالی چارشی) به معنی بازار سرپوشیده یا (بویوک چارشی) به معنیبازار بزرگ دراستانبولیکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده در جهان استاین بازار دارای ۶۰ راه‌رو و بیش از ۳۰۰۰ مغازه بوده و روزانه حدود ۲۵۰هزار تا ۴۰۰هزار بازدیدکننده اعم از توریست‌ها یا ساکنین محلی برای خرید به این بازار مراجعت می‌کنند. بازار بزرگ در سال ۱۴۵۵ به دستورسلطان محمد فاتحساخته شد و در قرن ۱۶ گسترش پیدا کرد.

کندوانیکی از روستاهای استانآذربایجان شرقیدرشهرستان اسکواست که پیشینه تاریخی آن به قرن هفتم هجری می رسد این روستای تاریخی و باستانی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌ در ۱۸ کیلومتری شهراسکو بهدلیل شکل خانه‌های آن که به‌ مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند مورد علاقه گردشگران است.

این اثر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

کاپادوکیه نام سرزمین باستانی پهناوری درترکیهاست. نام کاپادوکیه پس از روزگار باستان در زمان چیرگیمسیحیتبر این بخش پایدار ماند و امروزه هم در زمینه گردش‌گری بدین بخش تاریخی کاپادوکیه گفته‌می‌شود.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: