جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - August 07 2020
کد خبر: ۴۲۶۶
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
عجب شیر پرس - یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اگر فضا آرام باشد و بین ایران و آمریکا بحث جدیدی صورت نگیرد بازار دوباره به روال گذشته خود باز می‌گردد، گفت: با توجه به اینکه هنوز نسبت به اقدام تلافی جویانه ایران آگاهی وجود ندارد، از این به بعد چاشنی احتیاط در معاملات و رشد بازار بیشتر خواهد شد.
بازگشت رشد به بازار سرمایه با چاشنی احتیاطبه گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، محمد اقبال‌نیا به افزایش ریسک در منطقه به دلیل تغییر و تحولات رخ داده اشاره کرد و گفت: ایران به دنبال ترور سردار شهید سلیمانی اعلام کرده اقدام تلافی جویانه را در پیش می‌گیرد اما تاکنون ابعاد این انتقام که چه زمانی و به چه صورتی شکل می‌گیرد مشخص نشده است.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی به دلیل افزایش ریسک سرمایه‌گذاری، افرادی که سودهای معقولی را به دست آوردند علاقمند به شناسایی سود و خروج از بازار شدند.

اقبال‌نیا با بیان اینکه در وضعیت کنونی بازارهای موازی مکان جذابی برای ورود سرمایه فعالان بازار محسوب نمی شود، اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاران سهام خود را در مقطع زمانی فعلی به فروش برسانند و بعد در موقعیت بهتر و با قیمت پایین‌تر اقدام به خرید دوباره کنند.

 این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: برای سهام بزرگ و بنیادی بازار که اکنون در حال حمایت از سوی سرمایه‌گذاران هستند چنین امکانی وجود ندارد، بنابراین این مساله برای سهم‌های کوچک که در چند وقت گذشته بدون دلایل بنیادی رشد کردند و صف فروش آنها پابرجا است، امکان‌پذیر خواهد بود.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد اقدام ایران علیه آمریکا هوشمندانه باشد و به شکلی نباشد که زمینه افزایش تنش‌ها را فراهم کند، گفت: با توجه به چنین موضوعی به مراتب شاهد ایجاد آرامش در فضای سیاسی خواهیم بود که به تبع آن بورس به روال عادی و گذشته خود باز می‌گردد و کسانی که سهام خود را در دوران هیجان به فروش رساندند متضرر خواهند شد.

اقبال‌نیا اظهار داشت: با توجه به حمایت صورت گرفته از اکثر سهم‌های بنیادی و فروش سهام با قیمت بالاتر در روز یکشنبه، قیمت‌ها دوباره برای خرید جذاب خواهند شد و پیش بینی می‌شود از امروز در سهم‌های کوچک شاهد ایجاد تعادل و جمع آوری صف‌های فروش خواهیم بود.

وجود هیجان در بازار طلا و سکه

وی افزایش قیمت در بازار طلا و دلار  را نشانگر وجود فضای هیجانی در این بازارها دانست و گفت: در وضعیت فعلی قیمت دلار در حال کنترل است و با وجود اینکه ورود و خروج افراد برای خرید دلار چندان راحت نیست به همین دلیل افزایش قیمت در این بازار چشمگیر نبود اما شاهد رشد معنادار در بازار طلا و ایجاد صف خرید در گواهی سکه طلا بودیم.

اقبال نیا با اشاره به وجود هیجان مقطعی در بازار طلا و ارز افزود: روند آتی قیمت طلا و دلار به مسایل سیاسی و درگیری‌هایی بر می‌گردد که ممکن است بین طرفین ایجاد شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در موقعیت کنونی درگیری خاصی که بتواند فضا را به سمت تنش شدید ببرد ایجاد نشود؛ بنابراین بعد از مدتی فضا در بازار طلا و سکه به سمت آرامش پیش خواهد رفت.

وی با تاکید بر اینکه بازار طلا و ارز از نظر بازدهی قابل رقابت با بازار سرمایه نیست، گفت: افراد ریسک گریز سرمایه خود را به منظور مدیریت به سمت بازار طلا و سکه برده‌اند در حالی که سهامداران حرفه ای بازار سرمایه می‌دانند بیشترین بازدهی را از بازار سرمایه کسب می‌کنند و این بازار به هیچ عنوان قابل رقابت با بازار طلا و سکه نیست.

به اعتقاد اقبال نیا، در صورت حفظ آرامش در بازار سرمایه این بازار بهترین مکان برای سرمایه فعالان بازار خواهد بود.

وی با بیان اینکه مسیر شاخص بورس تا پایان سال با شیب ملایم افزایشی خواهد بود، افزود: با توجه به اینکه رشد بازار سرمایه در چند ماه اخیر با شیب تند ادامه داشت و سکون در دیگر بازارها حاکم شده بود بازار نیاز به استراحت داشت که ترور سردار سلیمانی بهانه را به بازار و سرمایه‌گذاران داد که اقدام به خروج سرمایه خود از بازار سرمایه کنند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، افراد ریسک پذیر بهترین گزینه برای سرمایه گذاری را بازار سرمایه می‌دانند که اکنون می‌توانند با بهترین قیمت اقدام به خرید سهام و کسب بازدهی معقول کنند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: