چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - June 03 2020
کد خبر: ۴۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
مسئول دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان آذربایجان شرقی:
عجب شیر پرس - مسئول دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان آذربایجان شرقی تاکید کرد: ذخیره سازی خون بند ناف توسط خانواده‌ها، پس انداز کردن سلامتی است.
ذخیره سازی خون بند ناف توسط خانواده‌ها، پس انداز کردن سلامتی استبه گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایسنا، طیبه عابدینی با بیان اینکه در هر تولد، حیاتی دیگر نهفته است، اظهار کرد: دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان آذربایجان شرقی از سال 88 آغاز به کار کرده است و منتظر حضور گرم مادران و پدران آینده نگر استان در این مجموعه هستیم.

وی، گفت: پدر و مادران جوانی که در انتظار تولد فرزندشان هستند، نگرانی‌های متعددی داشته و سعی می‌کنند شیوه‌های مراقبت و رسیدگی به نوزاد را فرا بگیرند تا با آمادگی بیشتری با شرایط جدید روبرو شوند، آن‌ها با نزدیک شدن به زمان زایمان اسباب ونیازمندی‌های زیست رفاه و سلامت اورا نیز فراهم می‌کنند.

وی اضافه کرد: بخشی از نیازهای نوزاد در آینده می‌تواند با ذخیره کردن خون بند ناف تامین شود، خون بند ناف این ظرفیت را دارد تا زندگی فرد یا اطرافیان او را در آینده نجات داده و یا با ارتقاء سلامت آن‌ها کیفیت زندگی شان را بهتر کند .

عابدینی با اشاره به تصور نادرست برخی مبنی بر پیچیده و پر هزینه بودن اهدای خون بند ناف اظهار کرد: پدر و مادر در ابتدا ممکن است از مزیت‌های بی‌شمار سلول‌های بنیادی خون بند ناف آگاه نباشند و این سرمایه حیات بخش را دور بریزند، در حالیکه اهدای خون بند ناف در طی بارداری بسیار آسان و در دسترس بوده و داوطلبان می‌توانند در طی بارداری برای مشاوره پزشکی و کسب اطلاعات لازم اقدام کنند.

وی اضافه کرد: شرایط استاندارد در تمامی از مراحل خون گیری تا ذخیره در بانک خون بند ناف رویان رعایت شده و خون از بند ناف متصل به جفت گرفته می‌شود، بنابراین در این فرآیند مادر و نوزاد در سلامت کامل خواهند بود.

وی بیان کرد: ذخیره خون بند ناف برای هموطنان ایرانی در بانک خون بند ناف با هزینه بسیار مناسب و به صورت نقد و اقساط و همچنین ارائه تسهیلات بانکی بدون بهره در اسرع وقت قابل انجام است، در حالیکه این فرایند به دلیل نو آورانه و پیشرفته بودن در دیگر کشورها با هزینه‌های بالایی در حال انجام بوده و حتی اگر بیماری ناچار باشد نمونه مورد نیاز را از دیگر کشورها تامین کند، هزارها دلار برای اوهزینه در بر دارد.

مسئول دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان آذربایجان شرقی تاکید کرد: داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت یا تماس تلفنی و ارتباط از شبکه‌های اجتماعی بانک خون بند ناف رویان در خصوص هزینه‌های ذخیره سازی خون بند ناف اطلاعاتی حاصل کنند.

وی با تاکید بر اینکه کاربرد سلول‌های بنیادی در درمان و بازسازی بافت بدن انسان بسیار گسترده است، گفت: سلول‌های بنیادی خون بند ناف یکی از کاربردی‌ترین منابع سلول‌های بنیادی برای درمان و بازسازی بوده و این سلول‌ها تنها یک بار و بلافاصله پس از تولد قابل ذخیره سازی هستند که این فرصت تکرار شدنی نیست.

وی با اشاره به افزایش روز افزون استفاده از سلول‌های بینادی برای درمان بیماری‌ها اظهار کرد: اعتقاد بر این است که در حال حاضر پتانسیل درمان 80 نوع بیماری با این سلول‌ها در جهان وجود دارد و بیماری‌های بسیاری نیز در مراحل تحقیقاتی و کار آزمایی بالینی با سلول‌های بنیادی خون بند ناف قرار دارند، هم اکنون در ایران در درمان بیماری‌های با منشاء خونی، انواع سرطانهای خون، تالاسمی، آنمی آپلاستیک و غیره هم از سلولهای بنیادی استفاده می‌شود.

عابدینی اظهار کرد: همچنین بانک خون بند ناف رویان در حال اجرای طرح‌هایی برای درمان بیماری‌های فلج مغزی و اوتیسم است که مراحل اولیه را با موفقیت پشت سر گذاشته شده و نتایج امیدوار کننده‌ای را در پی داشته و امید است گام مهمی برای درمان این بیماری‌های صعب‌الاعلاج در کشورمان برداشته شود.

وی در خاتمه متذکر شد: متقاضیان برای ذخیره خون بند ناف نوزاد باید ابتدا در بانک خون بند ناف رویان ثبت نام کنند، ثبت نام در بانک خون بند ناف بسیار آسان و از هفته 36 بارداری امکان پذیر است، ساده‌ترین راه ثبت نام آنلاین در سایت شرکت فن آوری بن یاخته‌های رویان، مراجعه به آدرس www.rsct.ir و روش دوم مراجعه حضوری به دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف در ساعات اداری به آدرس تبریز، خیابان آزادی، بالاتر از مسجد طوبی، مرکز پزشکی جهاد دانشگاهی است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: