جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - August 07 2020
کد خبر: ۴۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
کریمی:
عجب شیر پرس - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بازار دونرخی ارز فسادآور است و کالاهای ارزان قیمت با ارز دولتی بیشتر از آنکه به مصرف‌کنندگان نهایی و واقعی کالاها یعنی مردمبرسد، به دلالان رسیده است.
بازار دونرخی ارز فسادآور خواهد بودبه گزارش عجب شیر پرس به نقل از مهر، علی اکبر کریمی درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی در لایحه بودجه سال ۹۹، گفت: دولتی‌ها در سخنان خود می‌گویند کهبرای تأمین کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌دهند اما تاکنون به بخش کمی از کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده شده است.

وی افزود: از سوی دیگر مشکل ما اختصاص یا عدم اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی نیست بلکه بحث ما این است که ارز ۴۲۰۰ تومانی باید تاثیر خودش را روی قیمت نهایی کالاهای اساسیبگذارد و کالاهای اساسی نباید با قیمت بالا به دست مردم برسد که تاکنون اینگونه نبوده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی رانتی را به وجود آورده است وبیشتر از آنکه کالاهای اساسی با ارز دولتی به مصرف کنندگان نهایی و واقعی کالاها یعنی مردمبرسد، به دلالان رسیده است.

روش اختصاص ارز دولتی باید اصلاح شود

کریمی اظهار داشت: قیمتکالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارزان وارد کشور می شود، زمانی که به دست مصرف کنندگان می رسند، بسیار زیاد است که این مسئله نشان‌دهنده آن است که روش اختصاص ارز دولتی صحیح نیست و باید اصلاح شود.

وی بیان کرد: در واقع از یک سودولت منافع حاصل از افزایش قیمت ارز را از این طریق از دست می‌دهد و از سوی دیگرمصرف کنندگان هم به دلیل وجود دلالان، کالاهای اساسی را به صورت مناسب و ارزان خریداری نمی کنند.

نماینده مردم اراک در مجلسبا بیان اینکهبازار دونرخی ارز فسادآور است، گفت: این مسئله زمانی که فاصله ارز آزاد و دولتی زیاد باشد، تشدید می‌شود. به این معنا که فاصلهارز نیمایی با ارز آزاد در حد متعارف است اما فاصله قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز آزاد بسیار زیاد و این اختلاف وسوسه انگیز است و منجر به سوء استفاده دلالان شده است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: