پنجشنبه ۰۶ تير ۱۳۹۸ - June 27 2019
کد خبر: ۳۶۹
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۰
در نشست خبری با روحانی مطرح شد؛
عجب شیر ما - رئیس جمهور روسیه با اشاره به مذاکرات کلیدی اش در ایران گفت: دو کشور ایران و روسیه به دنبال حل و فصل سیاسی بحران سوریه هستند.

به گزارش عجب شیر ما به نقل از مهر، ولادیمیر پوتین در نشست مشترک خبری با حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان گفت: برگزاری اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز این امکان را فراهم نمود تا هم مسائل مربوط به امور گازی را با کشورهای شرکت کننده بررسی کنیم و هم این امکان را برای ما فراهم شد که با دوستان ایرانی مان بررسی موضوعات مختلف را داشته باشیم.

رئیس جمهور روسیه افزود: مذاکرات خوب و کلیدی با حضور وزرا و روسای ارگان ها و موسسات مختلف انجام دادیم. وی ادامه داد: این مذاکرات در ادامه مذاکراتی بود که امروز صبح بنده با رهبری جمهوری اسلامی داشتیم.

پوتین با اشاره به مذاکراتش با مقامات ارشد ایران ادامه داد: جنبه های مختلف روابط دوجانبه را در این دیدارها مورد بررسی و گفتگو قرار دادیم  از جمله در زمینه اقتصادی و البته بحث مبارزه با تروریسم.

وی خاطرنشان کرد: ما شاهد امضای مجموعه ای از اسناد بین دو کشور بودیم که می تواند به توسعه روابط هر چه بیشتر میان دو کشور کمک کند.

پوتین با بیان اینکه ما در نظر داریم سرعت توسعه همکاری های اقتصادی میان روسیه و ایران را گسترش دهیم تصریح کرد: درنظر داریم لیستی از کالاهای مورد نیاز دو طرف را تهیه کنیم و همچنین از ارزهای ملی در پرداخت های میان دو کشور استفاده کنیم.

رئیس جمهور روسیه بحث امکان ایجاد منطقه تجاری میان دو کشور را از دیگر موضوعات مورد بررسی در دیدار خود و رئیس جمهور کشورمان نام برد و گفت: این موضوعی است که در آینده هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مباحث میان دو کشور گفتگو پیرامون اختصاص خطوط اعتباری بود که روسیه قصد دارد خط اعتباری را به مبلغ ۵ میلیارد دلار به ایران اختصاص دهد افزود: همچنین ۲۵ پروژه اولویت دار در زمینه های مختلف بویژه در زمینه انرژی، ساخت و ساز، ساخت ترمینال های دریایی و ارتباطات تعیین شده که میان دو کشور اجرا شود.

رئیس جمهور روسیه با تاکید بر اینکه ما همکاری های بین دو کشور را در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: در حال حاضر و در این چارچوب در اولین اقدام احداث نیروگاه اتمی بوشهر به پایان رسیده و در نظر داریم که برای بلوک دوم و سوم هم همکاری داشته باشیم.

وی افزود: ما در نظر داریم یک نقشه راهی برای بحث هسته ای ایران داشته باشیم و به تبدیل اورانیوم غنی شده و همچنین تولید ایزوتوپ های پایدار کمک خواهیم کرد.

پوتین با تاکید بر همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم نیز گفت: همچنین روابط میان دو کشور را در عرصه های بین المللی تحکیم می بخشیم.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به مسئله سوریه اظهار داشت: همکاری ایران و روسیه برای حل و فصل سیاسی مسائل سوریه ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در سومین اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز گفت: امروز آقای روحانی پیشنهادات خوبی را مطرح کردند و می خواهم تبریک بگویم به شما بابت برگزاری بسیار موفقیت آمیز این اجلاس و در مصاحبه مطبوعاتی اعلام می کنم که روسیه در نظر دارد تا سال ۲۰۳۵ تولید گازش را به چندین برابر افزایش دهد.

برچسب ها: پوتین ، روحانی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: