چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - April 08 2020
کد خبر: ۳۵۲۱
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
دبیر خانه کارگر تبریز:‏
عجب شیر ما - دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز گفت: دولت باید بستر مناسب برای به رسمیت شناختن اعتراضات صنفی کارگران را فراهم کند.‏
به گزارش عجب شیر ما به نقل از مهر، کریم صادق زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهار داشت: هم اکنون تعداد واحدهای بحرانی استان به ۱۳ مورد رسیده که این وضعیت را می‌توان بیشتر به دلیل عدم اهلیت واگذار شوندگان و واگذاری‌های نامناسب دانست هرچند در کنار این واحدهای مشکل دار باید اشاره‌ای به فعالیت ۳۶ شهرک صنعتی و ۴۵ هزار کارگاه فعال داشته باشیم.

وی ادامه داد: متأسفانه باید اشاره کنیم که سازمان خصوصی سازی در زمان واگذاری، هیچگاه به اهلیت افراد توجهی نمی‌کند که در این راستا از دولت می‌خواهیم یک بار برای همیشه در خصوص این سازمان تصمیم گیری کند چرا که روند این سازمان تبدیل به روند خودمانی سازی و رها سازی شده است.

صادق زاده در خصوص تعداد کارگران مشمول قانون کار استان گفت: این تعداد به ۶۸۰ هزار نفر می‌رسد که تعداد بیمه شدگان اصلی و اجباری نیز نزدیک به این تعداد است، همچنین تعداد تشکلات کارگری و کارفرمایی استان در حدود ۶۰۰ مورد و تعداد اعضای خانه کارگر استان نیز ۱۷۰ هزار نفر است.

دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز با اشاره‌ای به اعتراضات کارگران در طول ماه‌های قبل در تبریز گفت: باید قبل از اینکه کارگران برای اعتراض جمع شوند، مسئولان به منظور رسیدگی به وضعیت آنها به سراغشان بروند و باید اعلام کنیم که تاکنون تمامی اعتراضات و خواسته‌های کارگران، به جا بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل در این راستا، عدم به رسمیت شناختن اعتراضات صنفی کارگران است که دولت باید این بستر را فراهم کند.

صادق زاده همچنین در خصوص تعداد بیمه بگیران بیکاری در طول سال گذشته گفت: در طول سال ۹۷، ۱۳ هزار نفر در استان از بیمه بیکاری استفاده کرده‌اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز در خصوص کارخانه لیفتراک سازی به عنوان یکی از واحدهای مشکل دار استان گفت: این واحد یکی از واحدهای مشکل دار استان است که سه ماه حقوق معوقه، کمبود سرمایه در گردش و بدهی بالا به تأمین اجتماعی از مشکلات این واحد است که باید این شرکت را جزو شرکت‌هایی دانست که رهاسازی شده و به اهلیت واگذار نشده و طرح توسعه و برنامه خاصی نیز ندارد و تنها طرح آن، تعدیل نیرو است.

صادق زاده همچنین در خصوص برنامه‌های هفته کارگر در استان گفت: روز پنج شنبه به عنوان اولین روز هفته کارگر، برنامه دیدار نمایندگان کارگران و بازنشستگان با نماینده ولی فقیه در استان را خواهیم داشت، در دومین روز شاهد حضور کارگران در مراسم عبادی و سیاسی نماز جمعه و سخنرانی رئیس ستاد گرامیداشت هفته کارگر استان قبل از خطبه‌های نماز جمعه خواهیم بود.

وی ادامه داد: گردهمایی کارگران و بازنشستگان تبریز با حضور و سخنرانی معاون تعاون کار و رفاه اجتماعی کشور و عضو هیئت رئیسه مجلس و استاندار آذربایجان شرقی و تجلیل از کارآفرینان و کارگران و کارگروه‌های نمونه استانی در سومین روز، گردهمایی زنان کارگر و تجلیل از کارگران زن نمونه در روز چهارم، مراسم گرامیداشت روز بسیج کارگری و برگزاری یادواره ۱۴ هزار شهید کارگری، نشست تخصصی هیئت مدیره و بازرسان کانون‌های کارگری و بازنشستگی شهرستان‌های استان، راهپیمایی و تجمع بزرگ کارگران و بازنشستگان به مناسبت روز جهانی کارگر و دیدار و تجلیل از خانواده‌های معظم شهدای کارگر و جمعی از ایثارگران و آزادگان از برنامه‌های روزهای بعد خواهد بود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: