پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - July 18 2019
کد خبر: ۳۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
عجب شیر ما - عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:‌ گزارش‌هایی از اجرای سند ۲۰۳۰ در رده‌های پایین آموزشی رسیده که در حال جمع‌بندی این گزارش هستیم.

به گزارش عجب شیر ما به نقل از تسنیم، منصور کبگانیان عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره انتشار اخباری مبنی بر اجرایسند 2030 در برخی نقاط کشور، اظهار داشت: 2030 محدوده بسیار وسیعی را در بر می‌گیرد. اگر منظور سند آموزشی است، بخش‌ آموزش آن در حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی وسیع است.

وی افزود: سند 2030 حوزه‌های اقتصاد،فرهنگ و خانواده را در بر می‌گیرد، بنابراین همه جوامع علمی،مسئولان و سیاست‌گذاران ابعاد مختلف را باید تحلیل و رصد کنند. حرف‌های خوبی در این سندهست اما بین آن حرف‌ها، برنامه‌های خاصی هم وجود دارد، ما در ستاد نقشه جامع علمی کشور رصد می‌کنیم و مراقب هستیم.

کبگانیان با بیان اینکه در بخش‌ آموزش و پرورش رهبر انقلاب دستور صریح دادند اما در همان بخش هم چون چند سال زمینه‌سازی شده بود، در رده‌های پایین نگرانی‌هایی وجود دارد، ابراز کرد:گزارش‌هاییاز اجرای سند 2030 در رده‌های پایین آموزشیرسیده و برخی کارها در حال انجام است که ما در حال جمع‌بندی گزارش‌ آن هستیم.گزارش‌ آن را به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و مجلس ارائه می‌کنیم. باید گام به گام برای جلوگیری از اجرای این سند تلاش کنیم.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور درباره ورود شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به پرونده مدرسه غرب تهران، گفت: این مسئله حتماً جزو دغدغه‌های شورا است اما هنوز گزارشی ارائه نشده است. ما هفته آینده جلسه داریم و فردا هم در ستاد نقشه جامع علمی کشور جلسه خواهیم داشت و این موضوع بررسی می‌شود.

** سند 2030 چیست؟

یونسکو، در راستای اهداف مبتنی بر«جهانی‌سازی» و «صلح جهانی«از طریق برنامه »آموزش‌های مشترک عمومی»، می‌کوشد ارزش‌های لیبرالیستی و سکولاریستی را در نظام تعلیم و تربیت کشورهای مختلف بگنجاند تا به‌واسطه آن از اصطکاک نسل‌های جدید با نظام‌های استکباری و سرمایه‌داری، جلوگیری کند.

از جمله می‌توان به برنامه‌های آن سازمان، برای اصلاح بنیادین مفاهیم آموزشی و تربیتی در جوامع اسلامی مانند فلسطین، اردن، امارات، بحرین، عمان، قطر، لبنان و عربستان به‌نفع رژیم صهیونیستی و به‌اصطلاح حل «بحران اعراب و رژیم صهیونیستی» از مسیر تغییرات فرهنگی و ارزش‌های ملی در قالب برنامه «صلح جهانی» اشاره کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامیدر اردیبهشت ماه سال گذشته در مخالفت با اجرای این سند فرمودند "این سند 2030 یونسکو چیزی نیست که جمهوری اسلامی تسلیم آن شود. اصل کار غلط است."، همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ23 خرداد 96 با رأی اکثریت اعضا اجرای این سند را ملغی اعلام کرد.

با این حال برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مانند ابطحی عضو کمیسیون آموزش مجلس چندی پیش از اجرای سند 2030 خبر داده و اعلام کرده بود "از وزارت آموزش و پرورش می‌خواهیم که نسبت به شناسایی و توقف اجرای این سند در این مدارس اقدام کند و یا مدارس خودشان برای توقف اجرای این سند دست به کار شوند".

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: