دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - May 27 2024
کد خبر: ۱۱۲۸۸
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
عجب شیر پرس - معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر رد درخواست هلال‌احمر ترکیه برای کمک به زلزله زدگان خوی را تکذیب کرد.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بهنام سعیدی در واکنش به خبر رد درخواست ترکیه برای کمک به زلزله زدگان خوی گفت: در پی وقوع زمین لرزه در خوی، هلال احمر به عنوان یک جمعیت قدرتمند و پیشرو کمک‌هایی را به مردم زلزله زده انجام داده و از ساعات ابتدایی وقوع زمین لرزه در کنار مردم بوده است.

وی در ادامه توضیح داد: هلال احمر ایران در ارائه خدمات بشردوستانه نه تنها در داخل ایران بلکه در تمام کشور‌های دنیا که نیاز به کمک‌های بشر دوستانه داشته اند، پیشتاز بوده است.

سعیدی افزود: اخیرا اخباری در فضای مجازی دست به دست می‌شود با این عنوان که رئیس جمعیت هلال احمر ترکیه توئیتی را در فضای مجازی منتشر کرده و برای کمک به زلزله زدگان خوی اعلام آمادگی کرده، اما ایران کمک آن‌ها را نپذیرفته است، در حالی که هلال‌احمر ایران تاکنون هیچ پیام رسمی و غیر رسمی از سوی ترکیه مبنی بر کمک به خوی دریافت نکرده است.

معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه هلال احمر خاطرنشان کرد: وقتی یک حادثه در کشور اتفاق می‌افتد، هلال احمر آن کشور برای کمک رسانی به مردم وارد عمل می‌شود، اما اگر هلال احمر‌های سایر کشور‌ها متقاضی کمک باشند باید به صورت رسمی از طریق جمیعت هلال احمر خودشان یا از طریق وزارت امور خارجه و یا فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر درخواست خود را اعلام کنند و در مرحله بعد، نیازسنجی می‌شود، که کشور حادثه دیده چه نیاز‌هایی دارد که لازم است کشور‌های دیگر به آن‌ها کمک کنند و ظرفیت‌های جمعیت‌های هلال احمر ملی هم سنجیده و بر این اساس اقدام می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: هنوز هیچ مکاتبه رسمی و ارتباط رسمی از سوی جمعیت هلال احمر و وزارت امور خارجه ترکیه با ایران انجام نشده است. جمعیت‌های هلال احمر ملی اگر قصد کمک داشته باشند باید به صورت رسمی اعلام کنند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: