دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳ - June 24 2024
کد خبر: ۱۱۰۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
عجب شیر پرس - رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مرگ‌ ومیر سالانه حدود ۶۰ هزار نفر در اثر مصرف دخانیات در کشور، گفت: تقریبا ۶ هزار نفر از آنها افرادی هستند که در اثر مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران جان خود را از دست می‌دهند.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، روز سه شنبه دکتر جعفر جندقی با اشاره به آخرین گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت که براساس آن یک میلیارد و سیصد میلیون نفر از مردم جهان مصرف‌کننده دخانیات هستند، گفت: این میزان مصرف سالانه موجب مرگ ۸ میلیون نفر می‌شود که یک میلیون و دویست هزار نفر آن فقط افرادی هستند که در اثر مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران جان خود را از دست می‌دهند و به عبارتی، استعمال دخانیات هر چهار ثانیه یک نفر را در جهان به کام مرگ می‌کشاند.

وی افزود: بر اساس نتایج مطالعه ملی عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر در سال ۱۴۰۰ (استپس)، تقریبا ۱۴درصد افراد بالای ۱۸ سال جامعه ایرانی دخانیات مصرف می‌کنند که حدود ۲۶درصد مردان و ۴.۵درصد زنان را شامل می‌شود و این مصرف از سال ۱۳۹۵، با رشد حدود ۲.۵درصدی در مردان و ۱۱درصدی در زنان بالای ۱۸ سال روبه‌رو بوده است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: طبق مطالعه سال ۱۳۹۵ نیز حدود ۱۰درصد از نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ساله مصرف‌کننده انواع محصولات دخانی بودند که حدود ۱۳درصد پسران و ۸درصد دختران را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: در این مطالعه مصرف سیگار در بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله، حدود ۳.۵درصد، شامل حدود ۵درصد پسران و ۲درصد دختران گزارش شد که در مقایسه با آمار دور قبلی این مطالعه در سال ۱۳۸۶، بیش از ۱۳درصد افزایش داشته و این افزایش عمدتا ناشی از افزایش ۱۳۳درصدی مصرف سیگار در میان دختران نوجوان بوده است.

جندقی با اشاره به اینکه این مطالعه همچنین نشان داده است که متاسفانه حدود ۲۴درصد از نوجوانان در منازل و ۳۸درصد نیز در اماکن عمومی در معرض مواجهه با دود دخانیات قرار می‌گیرند، گفت: این در حالی است که در مطالعه استپس در سال ۱۴۰۰ نیز آمار مواجهه با دود دست دوم دخانیات در گروه سنی بالای ۱۸ سال حدود ۲۱درصد در منازل و ۱۷درصد در محل کار به‌دست آمده است.

وی افزود: با در نظر گرفتن میزان شیوع مصرف دخانیات در مطالعات اخیر و سایر گروه‌های سنی، در مجموع حدود ۱۰ میلیون مصرف‌کننده دخانیات در کشور برآورد می‌شود و این میزان مصرف سالانه موجب مرگ حدود ۶۰ هزار نفر می‌شود که تقریبا ۶ هزار نفر از آنها افرادی هستند که در اثر مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران جان خود را از دست می‌دهند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: