جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - December 01 2023
کد خبر: ۱۰۳۷۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
سخنگوی صنعت برق خبر داد:
عجب شیر پرس - سخنگوی صنعت برق با اعلام انیکه بخش خانگی در تابستان امسال هزار و ۵۰۰ مگاوات صرفه‌جویی برق داشت، گفت: در تابستان سال جاری به اذعان فعالان بخش صنعت رشد مصرف برق با وجود محدودیت‌ها اتفاق افتاد.
به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، «مصطفی رجبی مشهدی» اظهار کرد: اطلاع از رشد مصرف در بخش صنایع در تابستان امسال کار چندان سختی نیست و افراد می‌توانند برای آگاهی از این موضوع به پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مربوط مراجعه کنند.

وی ادامه داد: مراجعه به این پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و ملاحظه رشد مصرف آنها برای هرکسی امکان‌پذیر است. به‌عنوان نمونه در بخش فولاد در مردادماه امسال رشد ۶۵ درصدی اتفاق افتاده و در ماه قبل‌تر نیز رشد ۳۵ درصدی به ثبت رسیده است.

رجبی مشهدی ادامه داد: علاوه بر این صنعت برق نیز برای بخش صنعت نسبت به پارسال ۱۵ درصد انرژی بیشتری تأمین کرده که این امر به رشد مصرف آنها انجامیده است.

وی در ادامه درباره چگونگی پشت سر گذاشته شدن تابستان امسال بدون خاموشی، بیان کرد: اقدام‌های خیلی متنوعی برای عبور از پیک‌بار تابستان امسال صورت گرفت.

سخنگوی صنعت برق اقدام نخست در این زمینه را ۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید و یا ارتقا نیروگاه‌های موجود برشمرد و گفت: همچنین استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های موجود برای ارتقا توان انجام شد که این نیز به ظرفیت تولید برق اضافه شد.

بخش خانگی هزار و ۵۰۰ مگاوات صرفه‌جویی برق داشت

رجبی مشهدی ادامه داد: در حوزه صرفه‌جویی و مدیریت مصرف در بخش خانگی ما امسال خاموشی نداشتیم و برق این بخش به‌صورت پایدار بود؛ ولی بخش خانگی یک هزار و ۵۰۰ مگاوات صرفه‌جویی برق داشت.

وی افزود: هر ساله با داشتن یک میلیون مشترک جدید خانگی ۵ درصد رشد مصرف داشتیم؛ اما امسال نه‌تنها آن ۵ درصد را نداشتیم، بلکه ۴.۲ درصد رشد منفی داشتیم؛ این در حالی است که در سال گذشته بخش خانگی خاموشی داشته و مصرف هم پایین بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: بنابراین می‌توان گفت ما بیشترین صرفه‌جویی را در بخش خانگی داشتیم و بعد هم بخش اداری کشور خیلی همکاری خوبی داشتند و هزار مگاوات از طریق صرفه‌جویی یا مولدانی که در اختیار ادارات بود و در ساعت اوج مصرف وارد مدار شده به دست آمد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: