امام‌جمعه تبریز: استراتژی نظام، تعهد در برابر تعهد و اقدام در برابر اقدام است
به گزارش عجب شیر ما به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه تبریز با اشاره به سالگرد خروج یکجانبه و نامشروع آمریکا از توافق بین المللی برجام و زیرپا گذاشتن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، اظهار داشت: در پاسخ به این تصمیم غیرقانونی ترامپ، مسئولان کشورمان اقدام مقابله به مثل انجام دادند که براین اساس نامه رئیس جمهور کشورمان در رابطه با تصمیم شورای عالی امنیت ملی کشور مبنی بر توقف تعدادی از تعهدات کشورمان در توافق برجام، تحویل سفرای کشورهای باقی مانده در برجام شد.

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه حال نوبت کشورهای باقی مانده  در برجام است که حسن نیت خود را ثابت کنند، گفت: استراتژی نظام تعهد در برابر تعهد و اقدام در برابر اقدام است و آمریکا از ابتدا می‌خواست با خروج از برجام، ایران نیز از برجام خارج شود تا با احاله پرونده به شورای امنیت فشار بر ایران وارد شود و هنر نظام اسلامی این بود که در این دام نیفتاد.

وی یادآور شد: اروپایی‌ها گرچه در مرحله زبانی، مواضع خوبی در پیش گرفته‌اند اما در مقام عمل به ویژه بخش اقتصادی ناتوان بوده‌اند و از سال 94 تا امروز آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل ایران به تمامی تعهدات خود در توافق برجام را اعلام کرده است.

آل هاشم با ابراز تاسف نسبت به اینکه کشورهای اروپایی اقدامات متقابل و در شان دولت و ملت ایران نداشته‌اند، گفت: با این بیانیه شورای عالی امنیت ملی اولین قدم قاطع و به جا برداشته شده و در عین اعلام اینکه آغازگر هیچ جنگی نبوده و نخواهیم بود، اما به کشورهای طرف برجام هشدار می‌دهیم اگر این اقدام ایران باعث احاله پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل شود، با اقدام فوری جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهند شد.


وی افزود: مردم عزیز کشورمان هم بدانند که ما از برجام خارج نشده‌ایم، اما نمی‌شود برجامی باشد که ما هزینه‌اش را پرداخت کنیم، بلکه اجازه نخواهیم داد برجام به توافق برد_باخت تبدیل شود، برجام باید توافق برد_برد باشد یا توافق باخت_باخت.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: ضمن حمایت قاطع از بیانیه خوب و به‌جای شورای عالی امنیت ملی از کشورهای باقی مانده در برجام می‌خواهیم از فرصتی که در اختیار آنها قرار داده شده استفاده کنند و بیش از این بر رویکرد تعلل و دنباله روی از آمریکا اصرار نورزند و بدانند که صبر جمهوری اسلامی ایران نیز حدی دارد.

وی با اشاره به تجاوز دو روزه رژیم غاصب صهیونیستی به غزه و پیروزی محور مقاومت، یادآور شد: با توجه به احتمال تکرار این حملات، مردم غیرتمند آذربایجان ضمن محکومیت این حملات رژیم کودک کش، از تمامی نهادهای بین المللی می‌خواهیم این رژیم را در مجامع بین المللی به عنوان متجاوز جنگی معرفی نمایند.

آل هاشم با اشاره به حادثه آتش سوزی بازار تبریز، آتش نشانان را دریادلانی دانست که هنگام بروز حوادث جان بر کف و بی‌محابا به سمت آتش رفتند، گفت: شعله‌های خشمگین و سوزان آتش خواب را از اهالی بازار و مسئولین شهر ربود و باید نسبت به خلق این صحنه‌های فداکارانه و اتحاد و همبستگی میان مردم و مسئولین آفرین گفت.

وی با یادآوری اینکه فداکاری آتش نشانان عزیز از آتش سوزی‌های بزرگی که در سطح کشور رخ داده، کمتر نبوده است، افزود: البته باید پیش بینی‌های لازم در این باره صورت می‌گرفت تا به سرعت شعله‌های آتش مهار شوند و علی رغم فداکاری آتش نشانان کمبود امکانات و تجهیزات موجب طولانی شدن خاموشی آتش شد.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: امیدواریم شورای شهر و شهردار تبریز نسبت به به‌روز کردن تجهیزات و امکانات آتش نشانی اقدام کنند و بازدیدهای نظارتی و تذکرات لازم به مغازه‌ها توسط آتش نشانان به صورت مرتب انجام گیرد ضمن اینکه اهالی تیمچه‌ها در بازار نسبت به گماشتن نگهبان اقدام نمایند.

وی افزود: با مساعد آقای استاندار و شهردار تبریز قرار است تعداد 100 باب مغازه بدون دریافت هزینه به مدت یکسال در اختیار صاحبان مغازه‌های گرفتار شده در حریق قرار گیرد و همچنین پیشنهاد می‌کنم نیروهای شرکتی در سازمان آتش نشانی تبدیل وضعیت شوند تا با روحیه بالا نسبت به کار خود دلگرم شوند.

آل هاشم همچنین با تسلیت وفات حضرت ابوطالب(ع) عمو و حامی بزرگ پیامبر اکرم(ص) و رحلت حضرت خدیجه(س)، ایشان را همسر باوفای پیامبر اکرم(ص) و الگوی ایمان، بصیرت و پایداری در نظام اسلامی دانست.