شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - May 15 2021
کد خبر: ۶۲۸۶
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
استاندار کردستان:
عجب شیر پرس - استاندار کردستان گفت: در حال حاضر میزان مبادلات کالا از مرز سیرانبند بانه، ۲۳۰ میلیون دلار بوده که امکان افزایش آن تا یک میلیارد دلار نیز وجود دارد.
مرز سیرانبند ظرفیت تبادل یک میلیارد دلار کالا را دارد

به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، بهمن مرادنیا  در بازدید هیات عراقی از مرز سیرانبند بانه اظهار داشت: این مرز یکی از مرزهای قدیمی کشور بوده که در آن تجارت صورت گرفته و بنا داریم مبادلات کالا را در این منطقه توسعه دهیم.

وی به برنامه‌ریزی برای رسمی شدن مرز سیرانبند بانه از لحاظ تردد مسافر اشاره کرد و افزود: در حال حاضر شرایط زیرساختی این مرز مطلوب نیست و امروز در توافقی با جانشین وزیر امور داخله اقلیم کردستان عراق، برای ارتقای این وضعیت تصمیم‌گیری خواهد شد.

استاندار کردستان یادآور شد: تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی در کمترین زمان، امکانات و تجهیزات مورد نیاز را در مرز سیرانبند توسعه دهیم و آنچه مد نظر است به طور شایسته انجام شود.

جانشین وزیر امور داخله اقلیم کردستان عراق نیز در بازدید از مرز سیرانبند اظهار داشت: امروز با مسوولان ایرانی راجع به کمبودها و زیرساخت‌های لازم برای رسمی شدن مرز سیرانبند و تردد مسافر برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

سرلشکر چتو صالح سعید با بیان اینکه این مرز از سوی دولت مرکزی عراق و ایران به عنوان یک مرز رسمی شناخته شده است، افزود: در این دیدار نواقص بررسی و مواردی که نیازمند اصلاح و بازنگری برای بازگشایی مرز باشد را مورد توافق قرار خواهیم داد.

وی ادامه داد: امیدواریم با توافقاتی که حاصل خواهد شد در این مرز شاهد تردد مسافران و گردشگران و افزایش مبادلات مرزی باشیم.

فرماندار بانه گفت: ظرفیت سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بانه فراهم است و سرمایه‌گذاران خارجی در این منطقه می‌توانند سرمایه گذاری کنند.

اسماعیل رستم پور در جریان بازدید هیات اقلیم کردستان از منطقه ویژه اقتصادی بانه با اشاره به تغییر رویکرد منطقه ویژه از تولیدی به تولید کالاهای صادرات محور اظهار داشت: ۲۰۰ واحد تولیدی در این منطقه فعالیت می‌کنند.

وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی بانه ۸۵ هکتار است که ۳۵ هکتار ازاین منطقه آماده سرمایه گذاری است.

رستم پور گفت: هم اکنون در این منطقه هشت سرمایه گذار در زمینه‌های تولید پوشاک، لوازم خانگی و تولید انواع لامپ سرمایه گذاری کردند.

وی ادامه داد: تمام زیرساخت های لازم از جمله آب، برق و گاز  در این منطقه فراهم شده و هیچگونه مشکلی به لحاظ تامین زیر ساخت ها برای سرمایه گذاران وجود ندارد.

امروز سرلشکر "چتو صالح سعید" معاون وزیر امور خارجه اقلیم کردستان عراق، "هفال ابوبکر حسین" استاندار سلیمانیه و "زانا رحمن رحیم" فرماندار شهر پنجوین اقلیم کردستان عراق در راس هیاتی از مرز سیرانبندد بانه بازدید کردند و قرار است با "بهمن مرادنیا" استاندار کردستان در زمینه صادرات و اردات کالا در این مرز بحث و تبادل نظر کنند.

مرز سیرانبند بانه در نزدیکی روستای تخلیه شده سیرانبند و در ۲۵ کیلومتری غرب بانه واقع شده است و به لحاظ فعالیت‌های تجاری تاریخچه‌ای بیش از ۱۳۸۰ سال بویژه در بخش صادرات کالا دارد که با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط ویژه، همیشه مورد توجه فعالان اقتصادی منطقه بوده و در همه شرایط زمانی فعالیت در این مرز برقرار بوده است.

 شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: