کد خبر: ۶۷۰۲
تاریخ انتشار:۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
استاندار ایلام:
تکمیل سامانه گرمسیری نیازمند تزریق اعتبار از صندوق توسعه ملی است
عجب شیر پرس - استاندار ایلام با بیان اینکه سامانه گرمسیری یکی از اولویت‌های مهم استان برای اتمام تا پایان دولت است، گفت: با تکمیل سامانه گرمسیری تحول بزرگی در حوزه تولید استان اتفاق خواهد افتاد.
تکمیل سامانه گرمسیری نیازمند تزریق اعتبار از صندوق توسعه ملی است

به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایسنا، دکتر «محمد نوذری» در نشست با مدیران سامانه گرمسیری خواستار تسریع در اجرای این پروژه مهم شد و اظهار کرد: سامانه گرمسیری یکی از پروژه‌های مهم استان در سال تولید پشتیبانی ها و مانع زدایی ها است که انشاالله با اتمام آن تحولی بزرگی در حوزه تولید استان اتفاق خواهد افتاد.

وی در ادامه بر تکمیل این سامانه به‌عنوان یک پروژه مهم و مطالبه ملی در استان تاکید کرد و گفت: اتمام پروژه سامانه گرمسیری نقش مهمی در تحقق شعار سال در استان خواهد داشت.

استاندار ایلام در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت سامانه، گفت: این پروژه مهم در حوزه جهاد کشاورزی قریب ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما در حوزه وزارت نیرو از کل ۲۶۰ کیلومتر طول سامانه بیش از ۸۰ درصد پیش فیزیکی داشته است.

نوذری در ادامه با اشاره به این مهم که خطوط فرعی انتقال آب برای ۱۷ هزار و ۵۵۳ هکتار در مناطق ایلام، مهران و دهلران طراحی شده است گفت: برای تکمیل سامانه نیازمند انتقال آب از طریق شبکه اصلی هستیم.

وی با اشاره به سفر دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان و تخصیص ۲۴۲ میلیارد تومان برای تکمیل سامانه گرمسیری خبر داد و گفت: در سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان در حوزه وزارت نیرو و جهت انتقال آب ۵۵۰ میلیارد به استان اختصاص یافت که از این میزان تاکنون ۱۰۵ میلیارد تومان تخصیص یافته است و ۴۴۵ میلیارد نیز در بودجه ۱۴۰۰ تخصیص خواهد یافت.

استاندار ایلام ادامه داد: در این سفر همچنین ۱۳۷ میلیارد تومان در حوزه جهاد کشاورزی برای تکمیل سامانه اختصاص داده شده که به طور کامل تخصیص یافته، است اما برای تکمیل کامل این پروژه مهم نیازمند تزریق اعتبارات بیشتر از محل و ردیف های دیگر چون صندوق توسعه ملی هستیم.

نوذری با هشدار این مطلب که اگر در تکمیل سامانه گرمسیری بیش از این زمان سپری شود هم شبکه‌ها فرسوده می‌شوند و هم هزینه و خسارات جبران ناپذیری به بار خواهد آورد، تأکید کرد: با توجه به نگاه مثبت مقام معظم رهبری در تکمیل طرح‌های مهم حوزه آب و خاک کشاورزی برای استان‌های محرومی چون ایلام، لازم است از طریق صندوق توسعه ملی در جهت تزریق اعتبارات برای این پروژه مهم اقدام لازم صورت گیرد.

وی با عنوان این مطلب که تکمیل سامانه به جد در دستور کار نظام و دولت است، گفت: در ایام پیش رو این مهم از طریق مسئولان ارشد ملی پیگیری می شود.

استاندار ایلام در پایان از تکمیل سد «کنجان‌چم» در سال جاری خبر داد و گفت: این سد هم اکنون بالای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که انشاالله تا پایان دولت به بهره برداری خواهد رسید.