هزینه های سرسام آور مقابله با کرونا، آیا غول اقتصادی اروپا زانو می زند؟
هزینه های سرسام آور مقابله با کرونا، آیا غول اقتصادی اروپا زانو می زند؟

به گزارش عجب شیر پرس به نقل از ایرنا، موج جدید شیوع کرونا در کشورهای جهان باعث شده برخی از آنها از جمله بریتانیا ترمز بازگشت به زندگی عادی و نرمال را بکشند. این ویروس مرگبار تاکنون بیش از ۱۷ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و شمار کشته ها به ۶۷۴ هزار نفر رسیده است.

با توجه به تعویق انتخابات در هنگ کنگ، برگزاری مراسم حج با کمترین شمار زائران در عربستان سعودی ، تعطیلی مدارس و دور کاری و خانه نشینی تعداد زیادی از افراد، تاثیر این ویروس بر همه ابعاد زندگی محسوس است. اما بیشتر از همه اقتصاد کشورها را گرفتار کرده است.

زیان اقتصادی ناشی از این همه گیری، بزرگترین غول های بانکی همچون بانک اچ اس بی سی در انگلیس را با کاهش بی سابقه سود خود مواجه کرده است.

همه گیری این ویروس و تبعات ناشی از تنش در روابط آمریکا و چین باعث شده که بزرگترین بانک اروپا- که در لندن مستقر است اما بیشتر درامد خود را از آسیا و به ویژه هنگ کنگ کسب می کند- اعلام کند که درامد این بانک ۶ ماه نخست سال جاری میلادی ۶۵ درصد کاهش یابد.

 سود خالص این بانک بعد از پرداخت مالیات  در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی ۴.۳۲ میلیارد دلار آمریکا بوده که نسبت به رقم ۱۲.۴۱ میلیارد دلار دوره مشابه در سال گذشته کاهش داشته است.

این سود کمتر از رقم ۵.۶۷ میلیارد دلاری است که این بانک قبلا تخمین زده بود.

روز جمعه همزمان بااعلام رکود اقتصادی تاریخی از سوی کشورهای غرب اروپا، برخی از دولت ها در مناطق شمالی اروپا از جمله انگلیس مقررات جدید قرنطینه را وضع کردند.

اقتصاد فرانسه در سه ماه بین  آوریل تا ژوئن (فروردین تا خرداد)  ۱۳.۸ درصد کاهش داشت که بازتاب رکود مشابهی در اسپانیا (۱۸۰۵ درصد)، پرتغال (۱۴.۱ درصد) و ایتالیا (۱۲.۴( درصد بود.

به طور کلی تولید ناخالص داخلی (GDP) اروپا در منطقه یورو ۱۲.۱ درصد و در سراسر اتحادیه اروپا ۱۱.۹ درصد بوده است.

اداره آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) کاهش رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ را بی سابقه دانسته است.

پیش بینی ادامه روند رکود اقتصادی در اروپا 

اقتصاد اروپادر ماه های پیش رو در امسال رکود عمیق رابه دلیل همه گیری کرونا تجربه خواهد کرد و این به رغم سیاست هایی است که در سطح اتحادیه اروپا و ملی از سوی هر یک از کشورها وضع می شوند.

پیش بینی اقتصادی نشان می دهد که اقتصاد منطقه یورو تا ۸.۷ درصد در سال ۲۰۲۱ کاهش خواهد یافت و در سال ۲۰۲۱ میلادی ۶.۱ درصد افزایش خواهد یافت.  رشد اقتصادی اتحادیه اروپا در تابستان ۲۰۲۱ کمتر از پیش بینی ها در بهار این سال خواهد بود.

چشم انداز کلی تورم در مقایسه با پیش بینی بهار تغییر کرده است. در حالی که بهای نفت و مواد غذایی بیش از حد انتظار بوده است، انتظار می رود تاثیر آنها با توجه به چشم انداز ضعیف اقتصادی و و دیگر اقدامات کشورهای عضو اتحادیه اروپا متوازن شود.

میزان و طول مدت همه گیری و امکان نیاز به قرنطینه بیشتر معلوم نیست. پیش بینی ها نشان می دهد نگرانی های از فشار بر بازار کار، خطر بی تحرکی در بازارهای مالی و فقدان همکاری بین کشورهای در هماهنگی برای سیاست هایی برای مقابله با کرونا دیگر مشکلاتی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در چالش مقابله با همه گیری با آن مواجه هستند.

ناکامی در توافقی در روابط تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا هم می تواند رشد اقتصادی را به ویژه برای بریتانیا کاهش دهد. بعلاوه سیاست های حمایت از تولیدات داخلی و قطع زنجیره تولید جهانی می تواند تاثیری منفی بر تجارت واقتصاد جهانی از جمله در اروپا داشته باشد.