يکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱ - September 25 2022
کد خبر: ۹۷۲۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
در مصاحبه اختصاصی با رییس هیئت تیراندازی باکمان استان آذربایجان شرقی مطرح شد:
عجب شیر پرس - تیراندازی باکمان ورزشی است که هدف از آن، ارسال تیر به سمت هدف با استفاده از کمان است، که از قدیم الایام و از روزهای شکار انسان ها سرچشمه می گیرد. ورزش تیراندازی باکمان برای اولین بار در المپیک تابستانی 1904 در برنامه های المپیک گنجانده شد و از سال 1972 به طور مداوم در این مسابقه ها بوده است. در کشور ایران، آبان ماه 81 و اين که ورزش تیراندازی باکمان جزء ورزش هايي محسوب مي شود، که داراي فدراسيون جهاني بوده و مسابقات آن در المپيک نيز برگزار مي شود، اين رشته ی ورزشي از فدراسيون تيراندازي منفک و به فعاليت های حرفه ای خود ادامه داد. لازم به ذکر است، از بزرگ ترین چالش ها در ورزش ایران، جذب اسپانسر برای باشگاه ها و تیم های ورزشی است، که هیئت تیراندازی باکمان استان آذربایجان شرقی نیز از این مسئله مستثنی نیست. دکتر کاظم قبادی، سوابق درخشانی در حوزه ی تربیت بدنی و ورزش دارند. ایشان دکترای تربیت بدنی و علوم ورزشی، رییس هیئت تیراندازی باکمان استان آذربایجان شرقی، مدیرگروه تربیت بدنی دانشگاه نبی اکرم، کارشناس مسئول تربیت بدنی دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دارای 13 جلد کتاب تالیفی و ترجمه در حوزه ی ورزش، نویسنده ی اولین کتاب وزنه برداری در ایران، نویسنده ی کتاب تیراندازی باکمان و مترجم کتاب تیراندازی باکمان تخصصی کامپوند در ایران هستند و موارد افتخارآمیز بی شمار دیگری که مجال مصاحبه گویای آن نیست. گفتگویی با وی ترتیب داده ایم که تقدیم می شود:
به عنوان مربی ورزشی؛ اهمیت و ضرورت ورزش را چگونه می بینید؟
با ظهور فناوری های جدید، فعالیت های جسمانی کاهش یافته است و با اختراع وسایل رفاهی و امکانات جدید فعالیت یدی کمتر شده است. جسم انسان به صورت طبیعی با تلاش و کوشش زنده است. سه اصل در بدن انسان «کار»، «تغدیه» و «استراحت» است. وقتی یک اصل از بین می رود، طبیعی است که چرخه بهم می ریزد. برای نمونه وقتی فعالیت جسمانی به واسطه ی تکنولوژی از بین می رود، دچار مشکلات می شویم. ما باید این چرخه را از طریق ورزش و فعالیت های بدنی احیا بکنیم و شرایط عادی برای انسان ایجاد شود. اگر این چرخه ی معیوب ادامه یابد، شاهد انواع بیماری های جسمی و روانی خواهیم بود و چرخه ی زندگی سالم بشر به هم خواهد خورد.
با توجه به گسترش فعالیت ورزشی در سطح دنیا، چه نیازی به مدیریت ورزشی است؟
به نظرم جواب همین سوال، در خود سوال پاسخ داده شده است. همین گسترش ورزش در سطح دنیا، مدیون نظریه های مدیریت ورزشی است، که از نظریه های مدیریت عمومی اقتباس شده است. در کشور ما هم مدیریت ورزشی، شاخه ای از علوم گسترده ی تربیت بدنی است و خود دارای گرایش هایی است، که می تواند در احداث و نگهداری اماکن ورزشی، برگزاری رویدادهای ورزشی و همچنین تربیت، آموزش و حفظ نیروی انسانی متخصص هر حوزه ی ورزشی، اثرات مثبتی داشته باشد. متاسفانه در کشور ما علیرغم حضور متخصصان مدیریت ورزشی از افرادی در مَسندهای ورزشی بهره مند می شوند، که به ابتدایی ترین اصول ورزشی اشراف ندارند.  
به عنوان رییس هیئت تیراندازی باکمان استان آذربایجان شرقی، در مورد اهداف سازمان و برنامه های آن توضیح دهید؟
در هیئت تیراندازی باکمان استان یک برنامه ی بلندمدت و یک برنامه ی کوتاه مدت داریم. برنامه ی بلندمدت با توجه به انتخاب رییس هیئت تیراندازی باکمان از هر دوره ی 4 ساله، برنامه ی متناسب با اتمام دوره، طرح ریزی می شود. هر چند که افق دید ما، فراتر از این حرف ها بود و حتی المپیک 2028 را در نظر داریم، ولی برنامه ریزی های انجام شده مستلزم این است، که کارهای اجرایی به صورت فاز به فاز پیشرفت نماید. بنابراین 4 سال را به چهار قسمت یکسال تقسیم بندی کردیم. کل برنامه های ما در دو محور اصلی به پیش رفت. اولویت اول ما ورزش همگانی بود، که متولی آشنایی تیراندازی باکمان در سطح جامعه باشیم. محور دوم برنامه ها، ایجاد سخت افزار و بحث ترویج رشته ی تیراندازی باکمان بود. برای ترویج این رشته ی ورزشی، صبح جمعه و ایام تعطیلات در سطح پارک های استان به صورت ورزش خانوادگی و رایگان با اهدای جوایز مسابقاتی اجرا کردیم و در هر برگزاری شعارهای به عنوان نمونه، تیراندازی باکمان خانوادگی پدر و پسر، مادر و دختر، زوجین و... انتخاب می کردیم و همچنین هدف ما شناسایی استعدادهای ورزشی از بین این افراد بود. در کنار این با سازمان های مختلف همکاری می کردیم، که روزهای خاصی را برای برگزاری این مسابقات ورزشی همگانی تعیین بکنند. همچنین در مرکز استان سایت تخصصی مختص هیئت تیراندازی باکمان وجود نداشت. بنده و همکاران در سال 98 با حمایت ویژه ی مدیرکل ورزش و جوانان وقت، مجموعه ی ورزشی شیخ محمد خیابانی را به عنوان باشگاه تخصصی و رسمی هیئت تیراندازی باکمان استان قرار دادیم. در اوایل همان سال، مجموعه ی تمرینی آکادمی استعدادیابی استان را در خیابان قطران و مجموعه ورزشی امام علی (ع) را نیز برای تمرین فعال کردیم. در سال 99 مجموعه میرداماد به صورت بخش خصوصی (ماده 27) را راه اندازی کردیم. در سال 1400 هم مجموعه ی تمرینی مستقر در پارک استادان شهرک مرزداران را با کمک سازمان ورزش شهرداری تبریز راه اندازی کردیم، که همه ی این مجموعه ها در اختیار قهرمانان ملی قرار گرفته اند. به تعبیری 4 مجموعه ورزشی تخصصی تیراندازی باکمان را در نقاط مختلف شهر تبریز راه اندازی کردیم. با وجود اینکه این مجموعه های ورزشی  راه اندازی شده اند، اما کافی نیستند. با توجه به بررسی های که انجام داده ایم، برای مرکز استان نیازمند 12 باشگاه تخصصی تیراندازی باکمان الزامی است. بنده به عنوان عضو کوچکی از خانواده تیراندازی باکمان خواهشمندم از آموزش و پرورش، اداره کل ورزش و جوانان و سازمان های مختلفی که واقعا توانایی ارائه زمین ها و باشگاه های که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند و به نوعی متروکه مانده اند را در اختیار هیئت تیراندازی باکمان استان قرار بدهند تا سرمایه گذاری و بازسازی های لازم انجام گیرد، تا تبدیل به مجموعه ورزشی تیروکمان شود و ورزشکاران ورزشکاران دچار کمبود جا برای تمرین نشوند.
با توجه به اینکه، شروع فعالیت های حرفه ای ورزشی جنابعالی از وزنه برداری است، دلایل تغییر مسیرتان و نحوه آشنایی تان با تیروکمان استان آذربایجان شرقی چگونه بود؟
بنده در رشته ی ورزشی وزنه برداری به عنوان داور و مربی فعالیت داشته ام. با توجه به تعهد اخلاقی و آشنایی با سوابق دیرینه و حرفه ای آقای مهندس محسن خادم عرب باغی، تمام تلاشم را کردم تا ایشان به عنوان رییس هیئت وزنه برداری انتخاب شوند. با وجود اینکه بنده هم کاندیدای ریاست هیئت وزنه برداری استان بودم ولی تشخیص دادم، که ایشان صلاحیت شان بهتر و بیشتر از من است و بنده در جایگاه دبیری هیئت استان فعالیت هایم را ادامه دادم و کارهای بزرگی در همان سال انجام گرفت که قابل توجه است. به علت اختلافی که با برخی افراد معلوم الحال که همیشه نفع شخصی شان را به نفع جامعه ی ورزشی ترجیح می دادند و با مشورت از بزرگان و شخص آقای مهندس عرب باغی، بنده از سمت دبیری وزنه برداری استان استعفا دادم و متاسفانه یک ماه بعد از استعفای بنده، مهندس عرب باغی نیز به علت دخالت های بی جا و منفعت طلبی های همان افراد عطای خدمت به خانواده ی وزنه برداری را به لقایش بخشید و استعفا داد. بعد از آن اتفاقات با رییس هیئت تیراندازی باکمان وقت، آقای حمید کهتری آشنا شدم و از من دعوت شد تا در این رشته ی ورزشی به عنوان رئیس هیئت تبریز فعالیت نمایم. بعد از آقای کهتری، 2 دوره هم به عنوان دبیر هیئت تیراندازی باکمان در خدمت آقای اسفندی بودم و بعد از آن هم با توجه به قانون بازنشستگی، مجمع هم به بنده اعتماد کرد و به عنوان رییس هیئت تیراندازی باکمان استان آذربایجان شرقی انتخاب شدم.
به نظرتان، چگونه می توان استعدادهای ورزشی و به خصوص بازیکنان فوتبال را از محله ها و به قولی از میدان های خاکی پیدا کرد؟
خوشبختانه به علت اینکه ورزش تیراندازی باکمان، ورزش رکوردی است، ما شاهد ورود افراد بر اساس استعداد و تلاش هستیم و تا زمانی که رکورد ثبت نشود، امکان دعوت ورزشکار به سطح های بالاتر وجود ندارد. با توجه به اینکه دانش آموخته ی ورزش هستم و حتی به عنوان مربی بدنساز در فوتبال و فوتسال و چندین سال به عنوان مربی بدنساز در تیم های لیگ برتری حضور داشته ام، چیزی که به ورزش استان و فوتبال استان آسیب زده است، حذف میدان های خاکی است! بچه ها به آسانی در میدان خاکی، فوتبال بازی می کردند. بنده اولین تجربه های ورزشی را در فوتبال کسب کرده ام. در زمان های که به عنوان دروازه بان در تیم های محله ای بودم، با توجه به اینکه آموزش حرفه ای شیرجه و... را ندیده بودم، اغلب اوقات دست و پاهایم زخمی می شد. با این وجود، دست های خون آلودم را به خاک آغشته می کردم، تا خدای ناکرده مربی و داور دست های خونیم را نبیند و با بازیکن دیگری تعویض نکند و به بازی ادامه بدهم. مسئله امروز ما این است، که اگر یک کودک بخواهد وارد فوتبال بشود، باید چقدر هزینه بکند!؟ میدان خاکی که رایگان بود و یا با کمترین هزینه کودک می توانست در آن خود را رشد بدهد، کجا رفته است؟ طبیعی است وقتی روند به صورت مرحله ای پیش نرود، دست دلالان در استعدادیابی باز خواهد شد! و آن ورزشکاری که صاحب استعداد و تناسب اندام خوبی است، ولی مشکل منابع مالی دارد، از قافله عقب خواهد ماند!
برای بهبود رتبه ی استان در زمینه ی تیراندازی باکمان چه عواملی می توانند موثر واقع شوند؟ علل اصلی مشکلات موجود تیراندازی باکمان استان آذربایجان شرقی را در چه
می بینید؟
تیراندازی باکمان استان آذربایجان شرقی قطع به یقین جزء سه استان برتر کشور است. برای نمونه ماه پیش در مسابقه های انتخابی تیم ملی در پایتخت، در رده ی سنی نونهالان و نوجوانان، با در نظر گرفتن جمعیت و امکانات، 42 نفر از استان تهران و 34 نفر از استان آذربایجان شرقی و 13 نفر از استان اصفهان، 12 نفر از استان خراسان رضوی شرکت کرده بودند و بقیه استان ها شرکت کنندگان کمتری داشتند. در زمینه ی داوری، چند روز قبل مسابقه های داوری کمان سنتی کشوری در حال برگزاری بود، که از مجموع 11 داور، 9 نفر از استان آذربایجان شرقی حضور داشتند. با وجود افتخارآفرینی استان آذربایجان شرقی، متاسفانه مهم ترین مشکل تیراندازی باکمان استان آذربایجان شرقی نبود حامی مالی است. بنده با هر بخش خصوصی صحبت کرده ام با صراحت اعلام کرده ام، که تعهد می کنم یکی از سه کاپ برتر ایران در تبریز خواهد بود. سرمایه گذاری در این رشته هم مثل فوتبال و والیبال و برخی رشته های ورزشی میلیاردی نیست! ما در سال 1400 با پنج تیم در لیگ برتر شرکت کردیم، که شامل 40 نفر می شد و یک سال از این تیم ها پشتیبانی مالی کردیم، که به نتایج افتخارآمیزی دست یافتند و برآوردهای مالی نشان داد که کمتر از 400 میلیون هزینه شده بود. در حالی که شما رشته ی ورزشی تیمی نمی توانید پیدا بکنید، که قرارداد یک بازیکن در این سطح باشد! نیازمند حمایت بخش خصوصی و سرمایه گذاری در تیراندازی باکمان استان هستیم و از سرمایه گذاران خواهشمندیم، توجه ویژه ای به تیروکمان استان نیز داشته باشند.  
تاثیر ورزش بر دیابت را چگونه می بینید؟ و کدام ورزش ها مناسب کنترل بیماری قند هستند؟
ورزش در پروسه ی درمان و به خصوص کنترل بیماری ها نقش بسزایی دارد. ورزش در درمان بیماری های قلبی و عروقی و دیابت تاثیر خوبی دارد. اما مسلتزم رعایت دو نکته ی مهم است. ابتدا اینکه باید مجوز پزشک معالج وجود داشته باشد و دوم اینکه مربی که با بیمار کار می کند، فردی دانا و اهل مطالعه ورزشی باشد. با این وجود بعضی از رشته های ورزشی وجود دارد، که نقش پررنگ تری در درمان بیماری خاص ایفا می کنند. از جمله ورزش ها، همین تیراندازی باکمان و ورزش جدید کراسفیت (Crossfit) است که خوشبختانه در ایران هم گسترش یافته است. شعار این ورزش سلامتی (Health) است، که به نوعی حرکت به سمت تناسب اندام است. کراسفیت تاثیر بسزایی در کنترل بیماری دیابت دارد، ولی در کل فعالیت جسمانی باعث تعدیل و کنترل قند بدن می شود.
استعدادیابی ورزشی به چه صورتی انجام می شود؟
رساله دکترای بنده در زمینه استعدادیابی ورزشی با عنوان «طراحی الگوی استعدادیابی فوتبال برای ایران و مقایسه آن با کشورهای توسعه یافته» بود، که 22 کشور نحوه استعدادیابی در ورزش فوتبال مورد بررسی قرار داده بودم. متاسفانه در زمان حال حاضر در کشور ما، استعدادیابی به صورت چشمی و میدانی انجام می گیرد! با وجود اینکه نسبت به 10 سال قبل خیلی بهتر شده است و به سمت علمی بودن حرکت کرده است، اما کافی نیست. برای اینکه بتوانیم قهرمانان مان را خوب شناسایی بکنیم، باید به سمت استعدادیابی علمی حرکت بکنیم. استعدادیابی علمی باعث خواهد شد، هزینه های رسیدن به اوج عملکرد و یا به تعبیری دیگر هزینه های قهرمان پروری خیلی کمتر شود. سن قهرمانی پایین تر خواهد آمد و نتیجه بهتری کسب خواهیم کرد، که ما این بحث علمی را جهت کمک به رشد و توسعه صحیح ورزش استان در مجموعه ورزشی خودمان با استفاده از نرم افزارهای تخصصی و تجهیزات به روز ورزشی انجام می دهیم.
به عنوان عضو کمیته فنی فدراسیون کشور؛ وضعیت ورزش بانوان در استان آذربایجان شرقی را چگونه می بینید؟
نسبت به سال های گذشته وضعیت رو به پیشرفتی داریم، ولی نیازمند این است که رسانه ها به طور خاص در این زمینه ورود پیدا بکند. خوشبختانه تفکر مردم و به خصوص خانواده ها نسبت به ورزش و به خصوص قهرمان پروری تغییر پیدا کرده است. اکنون شاهد آن هستیم، که صبح ها باشگاه ها در اختصاص بانوان کشور است. نکته جالب توجه ای است، که در تیراندازی باکمان نزدیک به 70 درصد فعالیت ها در اختیار بانوان است. حتی در زمینه ی تعداد مدال ها و داورها هم به این نحو است. در ضمن از بُعد قهرمانی در سطح بین المللی هم، یک مدال طلای آقایان با یک مدال طلای بانوان برابری می کند و در رنکینگ ارزش یکسانی دارد و نیازمند توجه ویژه به ورزش بانوان هستیم.
چه توصیه ای به همکاران و چه انتظاری از مسئولان امر در راستای حمایت و پشتیبانی نسبت به فعالیت های انجام شده دارید؟
در پاسخ به این سوال، گرته برداری می کنم از فرمایش مقام معظم رهبری، که می فرمایند: «هر چقدر در ورزش خرج بکنید، هزینه نیست و سرمایه گذاری است». متاسفانه زمانی بود که میدان ساعت و باغشمال و خیابان باغشمال تبریز، همه با ساک ورزشی رفت و آمد می کردند و آدم لذت می برد، از جوانانی که دنبال ورزش بودند. الان چه اتفاقی افتاده است!؟ اکنون آنجا تبدیل به بیمارخانه شده است! 17 شهریور قدیم و 17 شهریور جدید را در نظر بگیرید و الان هم رخنه به خیابان باغشمال شروع شده است! خیابان باغشمال که در تبریز به عنوان نماد ورزش بود، الان تبدیل به واحدهای خدمات پزشکی و بهداشتی شده است! به نظر بنده این موارد به دیدگاه و عملکرد مسئولان ما بر می گردد. همه ما امروز می دانیم، ورزش از مشکلات جسمانی و روانی و همچنین معضلات اجتماعی پیشگیری می کند. چه کار کرده ایم، که ورزشی که باید از خیابان باغشمال توسعه پیدا می کرد و به خیابان های 17 شهریور، حافظ، ارتش و... می رسید، اکنون در انزوا به سر می برد!   
کلام آخر؟
تیراندازی باکمان استان آذربایجان شرقی در بین اهالی ورزش به عنوان نماد هیئت موفق معرفی می شود. بنده این را با ضرس قاطع اعلام می کنم، تیراندازی باکمان استان، به خاطر کاظم قبادی موفق نیست. بلکه به خاطر اتحاد، هماهنگی، همدلی، صداقت و دلسوزی که در خانواده ی تیراندازی باکمان وجود دارد، پیشرو است. همچنین تاثیر خوبی که مدیران پیشین آقای کهتری و آقای اسفندی داشته اند و به نوعی خشت اول را در تیروکمان استان با قدرت و استحکام بر اساس نظم و انضباط و صداقت و درستی گذاشته اند و این قابل تقدیر و تشکر است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: